ЕС обмисля дали да свърже руска банка със SWIFT заради износа на украинско зърно
Планът, предложен от Москва чрез преговори с посредничеството на ООН, ще позволи на Руската земеделска банка да създаде дъщерно дружество, което да обработва плащанията, свързани с износа на зърно, според петима души, запознати с дискусиите. На новото дружество ще бъде разрешено да използва глобалната система SWIFT.
ООН и Турция посредничиха за Черноморската инициатива за зърно миналия юли в подкрепа на справянето с глобалната продоволствена криза, влошена от нахлуването на Русия в Украйна, един от водещите износители на зърно в света. Първоначалната сделка бе за 120 дни, но оттогава срокът бе удължаван три пъти. Срокът сега изтича на 17 юли.
Повече от 32 милиона тона, предимно царевица и пшеница, са били изнесени от Украйна в рамките на сделката.
Отделянето на банките беше обсъдено от лидерите на ЕС на среща на върха в Брюксел миналата седмица като потенциално средство Москва да бъде убедена да удължи споразумението и след 17 юли.
Длъжностни лица казват, че заплахите на Русия да прекрати сделката изглеждат по-сериозни този път, отколкото по време на предишните преговори за удължаване. Това подчертава степента, до която западните правителства отчаяно се стремят да запазят споразумението за износ на зърно, което също е финансов спасителен пояс за Украйна, предвид огромния й селскостопански сектор.
Предложението за отделяне на руската банка се оценява от служители на ЕС по отношение на неговата законност и осъществимост. Проблемът се усложнява от това, че Руската земеделска банка е изцяло собственост на Кремъл. Нейният бивш главен изпълнителен директор, Дмитрий Патрушев, е настоящ министър на земеделието и син на Николай Патрушев, помощник на Путин и секретар на Съвета за сигурност на Русия.
Моля, подкрепете ни.