Perfetto! 500 пенсионери от Италия имигрирали у нас
В Италия с пенсия от €1500 се живее трудно. Тук с италианска пенсия е много по-лесно да се живее, разказва президентът на фондацията Клаудио Шифи. Самият той идва да живее в България, заедно с българската си съпруга, след като излиза в пенсия. Тогава се заражда идеята да рекламира страната ни сред сънародниците си. За тази цел Клаудио е разработил сайт, от който сънародниците му могат да получат информация за всичко, което ги интересува.
На интернет страницата, чието лого е „Живейте щастливо и безгрижно с пенсия от 1000 евро” има подробна информация за цените на жилищата, тока, бензина, храната и развлеченията у нас. Има много запитвания от цяла страна. Но не е лесно хора на 60 години-70 години да изоставят семействата си и да дойдат в непозната страна, обяснява Клаудио. Имигрантите от третата възраст, решили да изживеят старините си у нас най-често избират големи градове като София, Пловдив и Варна. Именно в морската столица е най-голямата диаспора на италианци. Ходим си на гости, на пикници, много се забавляваме, разказва Клаудио. Повечето му сънародници живеят под наем, като част от тях могат да наемат жилище още преди да са пристигнали у нас.
Освен евтиният живот България привлича южняци от третата възраст и с факта, че страната ни е една от малкото в ЕС, в която пенсиите не се облагат с данъци. В Италия всички доходи се облагат с между 25% и 35%, а тук няма такова нещо, отчита Клаудио. Според европейското законодателство, граждани, които живеят в друга старана-членка на ЕС над 6 месеца се облагат по местната данъчна система. Така пенсионерите от Апенините, които имигрират у нас избягват налог върху парите им за старини. По този начин спестяват пари, с които подпомагат роднините си в Италия, където има голяма безработица твърди италианецът. Той е категоричен, че сънародниците му, които получават пенсия от 1000 евро трудно свързват двата края на Ботуша. Според информация на сайта на фондацията тази сума стига на възрастните за едва две-три седмица. След това пенсионерите трябвало да разчитат за прехраната си на хуманитарни организации или на останките от храна в кофите за боклук.
Моля, подкрепете ни.