Реклама / Ads
0| 3566 |13.11.2023 БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ

Перспективите за слабо търсене в САЩ и Китай помрачават настроенията на петролния пазар

.
Източник: личен архивч
Цените на петрола се понижават в понеделник, тъй като опасенията за намаляващото търсене в САЩ и Китай се засилват и помрачават нагласите на пазара, съобщава Ройтерс.
 

Фючърсите върху суровия петрол от сорта Брент поевтиняват с 62 цента, или 0,76%, до 80,81 долара за барел, а цената на фючърсите върху американския West Texas Intermediate (WTI) за се понижава с 64 цента, или 0,83%, до 76,53 долара за барел.

 
И двата бенчмарка са доста под 100-дневната си пълзяща средна стойност от 86,61 долара за барел WTI и 82,31 долара за барел Брент.

 

Цените се повишиха с близо 2% миналия петък, тъй като Ирак подкрепи съкращенията на добива на петрол от страна на ОПЕК+, поевтиняха с около 4% за седмицата, отбелязвайки третата си поредна седмична загуба за първи път от май насам.

 

„Инвеститорите са по-фокусирани върху слабото търсене в Съединените щати и Китай, докато притесненията за потенциалните прекъсвания на доставките от конфликта Израел-„Хамас“ донякъде отслабнаха“, каза Хироюки Кикукава, председател на NS Trading, звено на Nissan Securities.

Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) заяви миналата седмица, че производството на суров петрол в Съединените щати тази година вероятно ще нарасне малко по-слабо от очакваното преди, а търсенето ще спадне .

 

Следващата година потреблението на бензин на глава от населението в САЩ може да намалее до най-ниското ниво от две десетилетия насам, пише в доклада.

 

Слабите икономически данни миналата седмица от Китай, най-големият вносител на суров петрол в света, също засилиха опасенията за колебливо търсене.

 

Потребителските цени в Китай се понижиха до най- ниските си нива от времето на пандемията през октомври, което постави под съмнение силата на икономическото възстановяване на страната.

 

Освен това рафинериите в Китай са заявили по-малко доставки от Саудитска Арабия, най-големият износител в света, за декември.

Все пак Кикукава смята, че цените на петрола ще получат подкрепа ако WTI достигне цена от 75 долара за барел.

 

„Ако пазарът се срине още повече, вероятно ще видим изкупуване с цел подкрепа, заради очакванията, че Саудитска Арабия и Русия ще решат да удължат доброволните си съкращения на доставките и след декември“, твърди Кикукава.

 

Най-големите износители на петрол Саудитска Арабия и Русия признаха миналата седмица, че ще продължат с допълнителните си доброволни съкращения на добива на петрол до края на годината, тъй като опасенията за търсенето и икономическия растеж продължават да влияят върху пазарите на суров петрол.

 

От страна на предлагането американските енергийни компании са намалили броя на работещите си петролни платформи за втора поредна седмица до най-ниското им ниво от януари 2022 г. насам, съобщиха от фирмата за енергийни услуги Baker Hughes.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 4141 |13.11.2023 Пътувайте безплатно: от София през Пловдив-Ихтиман-Пазарджик-Хасково до Истанбул със ЗИЦ “Медикъл Караджъ“ и направете консултация със специалистите на Болница Мемориал! . 0| 7052 |10.11.2023 С балон над Кападокия . 0| 6550 |09.11.2023 "Юнайтед груп" подписа договора за предобиване на дългогодишния си конкурент "Булсатком" . 12| 5812 |08.11.2023 Сдружението на заведенията отговори на Василев: Някои от предложенията звучат смехотворно

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads