Решено: американци и Б. Манчев ще строят АЕЦ – Белене
Българска банка също е заявила желание да се включи в колосалния проект. В момента се водели преговори с "Реск инженеринг", които били доста сложни, съобщават запознати. Като подизпълнители напират да се включат и други родни фирми с доста популярни собственици. В тайните разговори се намесвали дори партийни централи, които искали да извлекат ползи от реанимирането на „строежа на века”, както наричат проекта в Плевенско.
Ако проектът за втората атомна бъде реализиран, държавата ще има голяма полза, тъй като в хазната ще влязат около 2 млрд. евро за строително разрешително, такси, административни услуги и бонуси за общината в Белене.
По някаква случайност точно в този момент шефът на „Росатом” Сергей Кириенко заяви, че рано или късно властите в София ще преосмислят решението си за спиране на строителството на АЕЦ – Белене. Според Кириенко проекта е най-добрият, който е известен в момента в Европа.
Само преди два месеца в „Росатом” отваряха шампанско за оставката на икономическия министър Трайчо Трайков. Руснаците смятаха, че той е главната пречка за стартиране на проекта и че лобира за американска компания. Корпоративното разузнаване на руснаците тогава смятало, че като бъде отстранен Трайков, проблемите с АЕЦ – Белене щели да се разрешат много бързо. Стана обаче точно обратното. Страната ни се отказа от строителството на атомна централа в Белене в края на март тази година, тъй като бе преценено, че проектът не е по джоба ни. Решението обяви лично премиерът Бойко Борисов. Той пласира и идеята изработеното вече оборудване за АЕЦ „Белене” да се използва за изграждането на 7-и блок в АЕЦ „Козлодуй”. Преди две седмици беше създадена и специална компания - „АЕЦ Козлодуй - Нови мощности”, която да реализира проекта.
Сега Богомил Манчев смята, че няма никаква пречка да се реализират и двата проекта.
На свой ред новият изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов коментира, че проектът "Белене" не е загубен и може да се реализира като частен проект.
За американски инвеститор се заговори още през март т.г. Очакваха се само писмата за намерения по повод АЕЦ - Белене. Папките вече са в София и са обсъдени с ръководството на страната. Очаква се в най-скоро време решението да бъде обявено официално.
Не е ясно само как ще бъдат компенсирани руснаците за изваждането им от поректа. През март медии в Русия обавиха, че Москва е отстранена от АЕЦ - Белене под американски натиск върху София. Цитирана бе Хилъри Клинтън, държавен секретар на САЩ, която при еднодневното си посещение в България заяви, че Вашингтон напълно подкрепя българското правителство в решението да се откаже от Белене.
Моля, подкрепете ни.