Румен Гълъбинов за Фрог: Населението е намаляло с 2 млн., трябва работна ръка отвън
България продължава да намалява, като към 2050 г. българите се очаква да бъдат около 5 млн. Населението на страната застарява и се задълбочава дисбалансът в териториалното разпределение по региони. Намалява абсолютният брой на живороденитe и коефициентът на обща раждаемост. Увеличава се броят на умрелите лица и коефициентът на обща смъртност.
Имаме едно лошо съчетание на ниска раждаемост и отлив на млади хора в чужбина. Качествен аспект на демографската катастрофа е свързан с емиграцията. Голяма част от българските емигранти са квалифицирани, завършили образование и установили се за дълго във втората си родина.
Над 2 милиона са напусналите страната ни, за да търсят работа и по-добри условия за живот. За педиода от 1987 до 2017 населението на България е намаляло от почти 9 млн. на близо 7 млн. Като се добавят и трайно живеещите в чужбина, които учат или работят извън България, тогава намалението за тези 30 г. е до 30%.
Образованите и квалифицираните продължават да заминават в чужбина, въпреки привидно нарасналите възможности за развитие в България. Тревожно високо е нивото на потенциални емигранти сред най-младите българи. Разбира се, ниското заплащане продължава да е една от основните причини за този процес.
Икономиката ни страда не само от липсата на работна ръка, но и от липсата на платежоспособни клиенти. Намаляването на броя на българите вече създава проблеми за работодателите и бизнеса. Намалява количеството и качеството на населението ни, като резерв за работна сила и потребление.
Намаляващото население на България при равни други условия, е и намаляващ пазар, респективно. Проблем е, че икономиката на България вече не може да произвежда достатъчно продукти и услуги, поради липса на квалифицирани хора. А колкото повече застарява населението, толкова по-малък е броят на работещите хора спрямо пенсионерите. Това съответно носи риск за издръжката на пенсионната и здравната системи.
Моля, подкрепете ни.