Само във Фрог: Тежки нарушения в Министерството на икономиката (Доклад)
Вече ви информирахме за скандална сделка, при която ненаситният бивш депутат Делян Пеевски е добил контрол върху сградата, в която се помещава Музея на виното в София. Осъществената сделка е на стойност 8.6 млн. лв., но най-скандалното в случая е, че сградата е част от забранителния списък към Закона за приватизация и следприватизационен контрол.
На практика продажбата на имота не би трябвало да е възможна без сградата да бъде извадена от списъка. Това е възможно да се случи само с решение на Министерския съвет или Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол по предложение на органа, упражняващ правата на собственост на капитала на търговските дружества. Такива решения няма, а още по-интересно става когато се вижда и датата на продажбата ноември 2016 г. или последните дни на кабинета „Борисов” 2.
С това обаче далеч не се изчерпват нарушенията в министерството, които са установили проверяващите.
Нарушение на Закона за обществените поръчки
Оказва се, че ведомството на Лукарски е нарушило закона за обществените поръчки. Става дума за конкурс на Изпълнителната агенция за насърчаване на малки и средни предприятия за „внедряване на уеб базирана информационна система” с прогнозна стойност 69 000 лв. без ДДС. На 30.09.2016 г. е избран изпълнител – „Айсиджен Корпорейшън” ЕООД с предложена цена от 68 800 лв. без ДДС.
Дотук всичко е наред. Какво обаче се случва на 22.11.2016 г.? Агенцията пуска поръчка за договаряне без обявление за надграждане на системата. Цената е 608 333.33 лв. без ДДС, а веднага е поканен изпълнителят и на първата поръчка „Айсиджен Корпорейшън” ЕООД. Този тип процедура е в нарушение на Закона за обществените поръчки, констатира доклада.
Директори на кило
Одитът установява сериозен проблем и с кадровата политика на ведомството по време на управлението на Лукарски. В 33 търговски дружества с над 50% държавно участие от системата на Министерството на икономиката през последният мандат са назначение 75 бр. управители.
Особено драстичен е случаят с „Летище Стара Загора” ЕАД, където са назначени 5 лица като членове на директорския борд, а наетите по трудов договор лица в дружеството са само 4. Резултатът , че издръжката на Съвета на директорите се равняват на половината от приходите на дружеството и тези приходи са три пъти по-високи от сумата за заплата и осигуровки на наетите по трудов договор лица.
Критики към работата на министерството под ръководството на Лукарски има и по отношение на финансирането на проекти в „София Тех Парк”, кадровата политика в икономически стабилни предприятия и сключването на многобройни граждански договори с дублиращи се функции.
Целият доклад можете да прочетете тук:
Михаил Кръстев, Frognews.bg
Моля, подкрепете ни.