8|
7061
|11.08.2014
БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ
Защо депозитите са единствената алтернатива на гражданите
Новопривлечените депозити от домакинствата в банките отчетоха първи месечен спад от 44 месеца насам. Понижението от над 400 млн. лв. е заради масовите тегления в края на юни месец от две от най-големите банки в страната – Корпоративна Търговска Банка и Първа Инвестиционна Банка. И докато първата продължава да е затворена, въпреки протестите, започващи днес пред БНБ, то втората успя да възвърне част от изтеглените средства.
От ПИБ предложиха доста добър ход на гражданите за връщане на вече изтеглените пари, без това да означава загуба на лихвите. Факт е обаче, че в края на полугодието на 2014 г. спестяванията на домакинствата са малко над 40.5 млрд. лв. А само преди 3 години те бяха с над 11 млрд. лв. по-малко – 29.3 млрд. лв. Повишението е на фона на падащите лихви по депозитите, където отдавна нивата са под 4 на сто.
Но какво подтиква населението да насочва спестяванията си именно към банките? На първо място, това е ниската инвестиционна култура на българите. Докато в развитите държави над 30-40%, а в САЩ дори и повече, имат вложения във взаимни фондове и/или акции, то в България този процент е около 1-2 на сто. На второ място, това е страхът.
Според повечето българи вложенията в депозити са сигурни, но това може би се отнася до гарантираната сума от 196 000 лева, или 100 000 евро. Както знаем, основният въпрос за вложенията в КТБ е дали да се възстановяват в пълен размер големите спестявания, т.е. тези над 196 000 лв. Но да се върнем на страха. Факт е, че инвестициите в акции и взаимни фондове не е безрискова, но пък може да донесе по-висок доход.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads