Лилян Вачков: Не бих работил заедно с Митал и Томов
Интервю на Даниела Георгиева
- Г-н Вачков
умира ли комбината „Кремиковци"?
-
При това
ръководство определено да. От както са го приватизирали през 1999 г.
все го
източват, и първият и вторият собственик. Има една телевизионна реклама
за уред,
който дърпа влагата от дома и там са сравнили една къща с гъба, която
може да
се изтиска. По този начин всеки изтисква „Кремиковци" от известно
време. Затова той може да съществува още малко и ако не се вземат
мерки, няма да го има.
Казват, че комбината има стратегическо значение, обаче и това вече не е съвсем така, защото закриха някои производства, а другите бяха осакатени. Но всичко е поправимо, ако се вземат мерки незабавно.
- Затварянето на „Кремиковци" би ли довело да падането на правителството?
- Аз мисля, че няма да успеят да бутнат властта. Но въпреки това не е хубаво да става така, защото все пак хората остават без работа, това е професия, с която никой от частния бизнес няма да ги вземе на работа. В завода хората са със специфични професии и действително няма работа за тях, а тепърва да се преквалифицират е трудно, те старите кадри, най-добрите вече са на 40-50 години, затова така яростно бранят завода, защото става въпрос за храната им.
- Може ли да бъде търсена наказателна отговорност от Прамод Митал и Александър Томов?
- Според мен може да бъде търсена и трябва и то най-вече от Александър Томов. Той е правил маса безобразия. ЦСКА е купено с пари на Кремиковци, теглил е заем от името на завода, за да плаща за ЦСКА, други кредити като е теглил, пак е залагал „Кремиковци", продавал, купувал и т.н. Той е вятър и мъгла.
Митал на „Кремиковци" не дава пари, а ще даде на ЦСКА, как ще стане това?
От къде ги има тези пари да прави покупки на играчи Александър Томов. Затова там трябва да влезе прокурорска проверка и ще разкрият такива неща, за които ви е бедна фантазията.
За всички тези покупко-продажби, които са правени, 25% от печалбата трябва да се дава на държавата, защото толкова е нейната собственост, а те нищо не са давали, ето нещо за което могат да ги хванат.
- През последните дни се заговори, че ви е предлагано да станете прокурист на „Кремиковци", как гледате на една такава идея?
- Работниците, чрез синдикатите, се сетиха за мен и поставиха този въпрос, но това практически е невъзможно. Засега фирмата си е на Митал, има там някакви 25% на държавата, но тя няма блокиращата квота, осъществява контрол чрез надзорния съвет.
Втората причина е, че аз не искам да отида. Не мога да бъда в дружеството, заедно с тези хора. Александър Томов и Митал са здраво обвързани. Така че аз какво ще правя там, да ме правят съучастник в далаверите ли, това няма да стане.
Аз съм доказал себе си и да имам такива началници, това не може да стане.
Въпреки че
освободиха Александър Томов от позицията главен изпълнителен директор, той пак
си запазва позициите в завода, защото стана „изпълнителен директор по стратегии
и крупните продажби", общо взето измислена длъжност за да остане там и да
замете всичко това, което е забърсал в продължение на много години.
- Кога можем да
очакваме някаква развръзка и каква може да бъде тя?
- Развръзката е облигационният заем, който има "Кремиковци" да го изкупи някой. Има информация, че някой купува облигациите там масово, а това е най-вероятно инвеститора. Като ги изкупи, тогава нещата ще стигнат до някаква развръзка.
Но това трябва да стане по-скоро, тъй като досегашният собственик почти е фалирал комбината, а Александър Томов, колкото и нагъл да е, умее да говори, че ще прави завод без комини и т.н. и правителството му вярва, даже и Петър Димитров. Вчера чух нещо, което много ме шокира един от кандидатите да купят „Кремиковци" предложил да внася суровини за комбината, които да се плащат с готовия метал, тъй като заводът страда за суровини. Обаче Митал категорично отказва, защото като е ишлеме няма да има пари, които да се източват.
Лошото обаче е, че правителството е пратило петима зам.-министри там, за които не е ясно какво са правили, щом незнаят за облигационния заем и той е гласуван. Въпреки че е частно предприятието, тези неща трябва да са минали през надзорния съвет. Договора, обаче сигурно никой не го е чел. Те синдикатите затова искат оставката на всичките петима зам.-министри в надзорния съвет.
Трябва нов инвеститор, който да има ясна програма, не само да се говори колко пари ще инвестира. Важни приоритети са въздуха и околната среда, да се направят по-добри битовите условия на труд, защото те са отвратителни, да се ремонтират някои помещения. Вместо да излиза този черен дим от комбината, да има бели пухкави облаци, както е в много европейски металургични комбинати, построени в центровете на градовете или обратно, около заводите се изграждат градове.
Аз даже не смея да кажа и дали една година е минимум или максимум, за да се възстанови „Кремиковци", но две години при всички случаи са много.
- Според Вас осъществима ли е идеята да се направи сателитен град на мястото на „Кремиковци"?
- Първо най-малко десет години трябва да го разрушават, тъй като е построен много здраво, така че тези идеи са неосъществими сега. Аз мисля, че играта тук е друга - появява се някакъв катарски фонд, с който искат да вдигнат цената на земята, Митал продава завода, но успоредно с това иска да си запази земята и да си я продаде отделно. И тук искам да отворя една скоба за още една далавера на Томов. Той продал вътрешна гара в завода. Тя е възлова и въпреки това е извършена продажба.
Моля, подкрепете ни.