0|
7331
|11.11.2009
ФАБРИКА ЗА КЛЮКИ
Атанас Косев празнува юбилей със Снежанка и седемте на джуджета
Известният композитор Атанас Косев празнува днес своята 75-годишнина в Музикалния театър с дебютния си мюзикълът за деца и възрастни “Снежанка и седемте на джуджета”, по текст на Димитър Димитров.
Премиерните представления са днес от 10.00 ч. и на 18 ноември от 14.00 ч., съобщиха от театъра. Дебютанти са почти всички в екипа - младите режисьори Юлия Маринова и Явор Радованов, хореографката Татяна Янева - солистка на балета на Музикалния театър, диригентът Дориан Молхов. С много постановки за деца може да се похвали художничката Екатерина Енева. Музикален ръководител е диригентът Юли Дамянов.
В актьорския състав, освен изявените солисти, са и млади изпълнители, които се обучават в школата към Музикалния театър след конкурс. Този сезон е сезон на младите - артисти, режисьори, хореографи, художници, отбелязва директорът на театъра проф. Светозар Донев.
Сред артистите са Марияна Арсенова, Светлана Иванова, Катерина Тупарова, Станимира Василева, Валентина Корчакова, Марчо Апостолов, Венцислав Динов, Иван Панев, Свилен Тонев, Деница Шопова, Александър Василев, Светослав Клинчаров, Александър Мутафчийски.
В основата на сюжета е класическата приказка. В епохата на интернет игрите и плейбека, оперетата подарява на децата романтиката на вечната борба между доброто и злото и, разбира се, победата на любовта над омразата, но в изпълнение на живо от оркестъра и солистите на театъра, отбелязват от екипа. Спектакълът е осъществен с подкрепата на Министерството на културата.
“Не си спомням да съм имал гадже Снежана - значи не това е поводът за създаването на мюзикъла,” пошегува се Атанас Косев. “Причината е любовта ми към децата - моите и чуждите. Те обичат и шлагерите - мои и на колегите, но имитират известни певци като Лили Иванова, когато ги изпълняват. А за децата трябва да има специален репертоар, който да отговаря на тяхната душевност, на потребността им от красивия свят на приказното, на доброто и любовта. Като гледат такива спектакли, те се изграждат като хора, а и като бъдещи зрители на сериозни творби като оперните. Възпитава се като цяло отношението им към изкуството,” допълни композиторът.
Той самият е попаднал под магията на музиката именно като дете - слушайки църковния хор в храма в Русе. После става хорист. Средствата за информация са в дълг на малките зрители, смята маестрото и припомня времената, когато е бил главен редактор на редакция “Музика” в БНТ. Тогава е имало много предавания за изкуство, заснети са и най-ценните материали в Златния фонд на телевизията, “свидетелства” проф. Георги Костов - колега и близък приятел на юбиляря. Костов припомня и възхищението на Панчо Владигеров - иначе скъп на похвали за съвременните български автори - от “Есенни пастели” на Атанас Косев.
Освен “Снежанка и седемте джуджета” (1983) маестрото е създател и на мюзикълите “Червената шапчица”, “Малката кибритопродавачка”, балетът “Ян Бибиян”. Той е автор на творби за симфоничен оркестър, камерна и хорова музика, театрална и филмова музика, както и на над 500 естрадни песни. Атанас Косев е един от популярните български композитори на забавна музика през 60-те и 70-те години. Между първите му песни са “Има страна” (в изпълнение на Стефан Воронов) и “Малкият светъл прозорец” (”Щурците”). Има много награди от “Златният Орфей”, включително Голямата награда за цялостен принос през 1998 г. След емблематичните му песни, отличени с престижни награди, са “Ирина” (в изпълнение на Маргарита Хранова), “Надежда” и “Каквато искаш ти бъди” (Борис Годжунов), “Вечерница ти пак бъди” (Бисер Киров).
Песни на Атанас Косев са издавани в Русия, САЩ, Япония, Белгия, Германия, Финландия и други страни. Носител е на отличия на ЮНЕСКО и ФИДОФ, наградата на София (1968). През 90-те години маестрото активно пише и стихове. До 2003 г. има издадени осем стихосбирки.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads