Учени: Кратката дрямка през деня действа благоприятно на мозъка
Екипът от учени е стигнал до заключението, че мозъците на хората, които намират време за дрямка, са с 15 кубични сантиметра по-големи, а това забавя процеса на стареенето с между три до шест години.
Изследователите обаче съветват дрямката да не надвишава половин час.
Специалистите освен това уточняват, че много професии не позволяват спане през деня, като в работната култура на тази практика често не се гледа положително.
"Казваме, че всеки би могъл да извлече някаква полза от дрямката," заяви доктор Виктория Гарфийлд пред BBC. Тя описва констатациите като "доста напредничави и вълнуващи".
Установено е, че дрямката е от ключово значение, когато сме бебета, става по-рядка с напредване на възрастта, а популярността й отново скача след пенсия, като 27% от хората на възраст на 65 г. казват, че спят през деня.
Д-р Гарфийлд сподели също така, че съветът за дрямка е "нещо доста лесно" за изпълнение в сравнение със загубата на тегло или спорта, които са "трудни за много хора".
Мозъкът на човек се свива с възрастта, но все още са необходими допълнителни проучвания, за да се установи дали дрямката през деня може да помага за предотвратяването на болести като Алцхаймер.
Моля, подкрепете ни.