Купуваме по-скъпи зеленчуци и по-евтини плодове
Цените на основните хранителни продукти на годишна база обаче остават без промяна.
Поскъпването на зеленчуците, по-голямата част от които са внос от Турция и Гърция, експертите обясняват с лошото време в съседните страни, многото дъждове там, когато се залагаше новото производство. В сравнение с миналата година поскъпването при розовия домат е със 60 стотинки, а при червения с близо 50 стотинки.
Картофите и зрелияt лук също са с по-високи цени - над 80 стотинки за кг. Цените на краставиците са без промяна.
"При зелената салата, зеления лук и репичките цените са същите както миналата година. Има много добро предлагане на пазара", обясни пред БНТ Владимир Иванов - председател на Комисията по стоковите борси и тържищата.
Заради богатата миналогодишна реколта от ябълки у нас и в съседните страни, тази пролет, в сравнение с миналата, те са с над 60 стотинки по-евтини. А бананите държат най-ниска цена за последните 10 години.
Ако сравним цените на плодовете и зеленчуците тази седмица, в сравнение с предходната, почти няма разлика. Единствено при ягодите има поевтиняване с 12 ст. за кг. Причината е, че започва сезонът на ягодите и предлагането е все по-голямо.
Да очакваме ли поевтиняване на зеленчуците?
"Тенденцията при зеленчуците, с навлизането в сезона на лятото и все повече българско производство, е на нормализиране на цените и достигане на равнища, характерни за летния сезон, доста по-ниски от сегашните" отговори Владимир Иванов.
Моля, подкрепете ни.