7|
7653
|18.05.2010
ЛАЙФ СТАЙЛ
Отговори от теста също изтекли на матурите

На матурата по български и литература някои знаели отговорите и от теста? А ние дали ще разберем виновниците за това?
Ju_17



Месец май! Месец на класни, контролни, изпитвания, оформяне на успех. Месец и на матури! Все „приятни” занимания...
Много се изписа и тази година за матурата по български език и литература - как изтекла информация, как експерти от МОМН давали частни уроци, как темата преди изпитния ден се продавала за по 600 лева, как цяла паралелка от училището „Х” знаела темата със сигурност. Все митове и легенди в тази държава. Как пък веднъж не установиха нещо с абсолютна сигурност? Милата родна картинка е еднаква всяка година. Преди, когато изпитите след 7-ми клас бяха още в стария си вариант, пак се говореше за изтичане на информация, пак се заплашваше с дисциплинарни уволнения и в крайна сметка работещите в министерството не спряха да загатват и намекват за произведението, което ще се падне. Не спряха да дават и частни уроци. Тайно! Сега отново за n-ти път нахакани медии, недоволни ученици, ядосани учителии и невярващият министър Сергей Игнатов изригнаха: „Как е възможно да се случи подобно нещо?” Възможно е и още как! Даже се изненадвам, че повечето не били вярвали. А пък мерките се затегнали ... как ли пък не!
Интересно тогава защо между учениците витае повсеместно информацията за това как на мнозина им помогнали мама и тате, които чрез хендсфри им издиктували темата. Ще се запитате как родителите са узнали заглавието? Много просто - с есемес, малко след започване на матурата. Всъщност това си е дългогодишна изпробвана практика, която действа успешно. Мнозина от учителите са от „старата школа” и макар да са запознати с повече от технологичните открития и начини за комуникация, едва ли напредват толкова бързо, колкото нас. Друг сериозен пробив в т.нар. „сигурност на матурите” е прокарването в училищата на Wi-Fi (безжичен интернет), чрез който вече не е нужно да си правиш дори пищови. Повечето имат телефони с опцията да прихващат от безплатния интернет - лесен начин да провериш някой въпрос от теста. Или пък направо да си препишеш наготово темата. Ходи доказвай после, че не си я научил наизуст и после забравил.
Отново от зрелостници научавам и интересни факти относно квесторите. В една от т. нар. „елитни” гимназии в София квесторът бил само един (при необходими два). През цялото време пил кафенце и съсредоточено чел вестник. С две думи, учениците спокойно могли да обсъдят и изпопрепишат всичко. Така че много зависи и на какви „пазачи” ще попадне човек.
Проблемът сега обаче е за изтеклата информация кое произведение ще се падне. Голям брой ученици знаеха за „Левски” на Вазов, но може би самото заглавие не им е харесало. Коментарите им за темата „Силата на словото в одата "Левски”, споделени пред мен, бяха наситени с колоритни псувни, обиди по адрес на „мислителите” на темата и забележки относно формулировката. Според тях тя не е зададена особено креативно. Със същото заглавие могат да се напишат още безброй текстове, естествено, всеки върху различно произведение. Как ви звучи „Силата на словото в „Песен за човека” или „Силата на словото в „Българският език” (добре позната тема още от 7-ми клас) или може би „Силата на словото в „Да се завърнеш в бащината къща” или защо не „Силата на словото в „Градушка”...? Не трябва ли темата да бъде поставена проблемно? Е, тяхна си работа! Експерти!
Тук обаче идва най-скандалното!!! Никой и думица не обели по друг един проблем - за изтекли отговори от теста. Пред мен разочаровани ученици споделиха (уж под сурдинка, макар и всички да знаели), че около 20-25 зрелостници от „елитната” софийска гимназия предварително наизустили верните отговори. За да не бъде твърде подозрително обаче, направили съзнателно по 2-3 грешки. Но вместо да си мълчат, доволно разгласили колко яко било „да си ограждаш отговорчета, без дори да знаеш за какво става дума”. В спортното училище пък се говори, че същите тези отговори били залепени на вратата на мъжката тоалетна. Истина или поредния мит...? Едва ли ще разберем. Все пак трябва да се придържаме към българската максима, че всичко, което е мъгливо, подмолно, подшушнато, не трябва да бъде разкрито и трябва да остане Т А Й Н А! Внимание! Българин насреща с далавера в джоба!
Истина или не, много български зрелостници незнайно как получават по-високи оценки от техни яко учили връстници. Естествено, не е честно другарчето да има повече, когато ти си седял с месеци вкъщи, решавал си тестове като луд, дал си маса пари за частни уроци и накрая имаш 5,25, а този до теб, шантавият купонджия, ей така просто дръннал шестицата. Жалко, но факт! Винаги ще съществуват схеми, измами, корупция, рушвети и всеобщо недоволство. Винаги ще съществуват, докато на изпити, матури и състезания има канали за изтичане на информация. Министърът щял да вземе мерки... След дъжд качулка. И като вземе, какво? Какво като уволни „експертите”? Дали ще се подобри образованието, а българските деца ще спрат да бягат зад граница? Истинско предизивикателство! С нетърпение очаквам да видя как ще се справи сега поредният министър на образованието, който докато прави реформите, под него си карат по старому...
А при вас как мина? Успяхте ли да препишете?
Моля, подкрепете ни.






Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads