Реклама / Ads
8| 7581 |11.01.2012 ЛАЙФ СТАЙЛ

Ужас: Биропийците намаляват!

.
девойка-биропийка
Зимната бира спасява положението. А знаете ли, че първите преки химически свидетелства за наличие на бира са от средата на 4 в. пр.н.е. и са открити при разкопките на Годин тепе в Иран.
 

Ju_19 Smile

Едно от любимите питиета на тийнейджърите по цял свят е бирата. Причините за това са няколко - хваща по-бавно, може да се пие в по-големи количества, а е и вкусна. Всъщност независимо че има и такива, които се мръщят от по-тръпчивия й вкус, бирата си остава питие номер 1 за малки и големи. Дори децата я обичат, помня как винаги ми даваха да близна по глътка, а и сега виждам същото при деца и в други семейства.

Тази година обаче любителите на бира имат сериозен повод за притеснение - пила се е по-малко бира. Особено в една от страните, където това изглежда почти невъзможно - в Германия. За тази потресаваща констатация има и причини. Според анализатори на необичайното явление те били дъждовното лято и забраната за пушене в заведенията. Пивоварните обаче решили да противодействат на тази тревожна тенденция и се задействали моментално, за да събудят отново прословутия германски апетит за бира. Затова са разработени различни сортове зимна бира, които имат по-високо алкохолно съдържание. Дори само имената им обещават да стоплят вътрешно човека: пушена бира-Urquell, коледна бира Gold Ochsen или зимна бира Iserlohn. И ако на коледната вече й е минало времето, другите продължават да са актуални и ще бъдат такива най-малкото до април месец.

В зимната бира на частната пивоварна в Изерлон са добавени специални сортове малц. „Като алкохолно съдържание тази бира е по-силна, силно ароматна е“, казва изпълнителният директор Кристиан Ролинк. Тъмното пиво съдържа 5,9% алкохол и се получава след долна ферментация и с това пивоварната очевидно е улучила вкуса на любителите на бира, защото тъмното пиво се търсело през студените зимни месеци, казва Ролинк. И това било добре, защото и тази частна пивоварна била засегната от намалялата консумация на бира в Германия.

Все пак с консумация от 111 литра годишно на глава от населението Германия все още заема челни позиции в сравнение с другите държави.

Всъщност в цяла Северна Европа варенето и пиенето на тъмна бира отдавна е традиция и е неотделима част от зимните празници. През последните години коледната бира става все по популярна и у нас, въпреки че българинът все още си е фен предимно на светлата. А освен всичко останало някои специалисти твърдят, че тъмната бира била и по-полезно, доколкото въобще може да се говори за полезност при алкохола. И все пак тя имала по-високо съдържание на желязо. В тъмната бира то идва от хмела и малца. Накрая да кажем наздраве, но и полека...!
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 6| 12233 |04.01.2012 Българската Шехерезада е истинска магьосница . 12| 36691 |26.12.2011 Мистерия: Как да разгадаем цветовете на аурата си! . 12| 10007 |20.12.2011 НЕмаления в България - коледна измама? . 5| 18934 |12.12.2011 Хумористи се "бъзикат" с Дядо Коледа

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads