Реклама / Ads
0| 2198 |04.04.2025 НОВИНИ

Изнасяме отбранителна продукция за 4,2 млрд. лв.

.
Дрон-камикадзе, произведен от „Самел-90”
Българската отбранителна индустрия е изнесла през 2023 г. продукция за 4,2 млрд. лв. Това стана ясно по време на първото издание на Софийската конференция по отбрана в зала „Джон Атанасов” на „София Тех Парк”, съобщава в. "Българска армия. А според оценката на оборота на европейската отбранителна индустрия като дял от БВП България е на първо място.
 

Форумът беше организиран от евродепутата Андрей Новаков, член на Комисията по сигурност и отбрана към Европейския парламент.

 

Сред участниците бяха заместник-председателят на Европейската агенция по отбрана (ЕАО) генерал-майор Андре Денк, заместник-министърът на отбраната Радостин Илиев, председателят на парламентарната Комисия по отбрана Христо Гаджев. В залата присъстваха ръководители на фирми от отбранителната индустрия, генерали и офицери.







Още при пристигането си гостите разгледаха разположените в пространството пред сградата български изделия: бойна бронирана машина „Рила” на фирмата IAG, командно-щабна машина, дронове, антидрон системи и заглушители на „Самел-90”, дрон на „Дронамикс”.

 

Това първо издание на Софийската конференция по отбрана идва в безпрецедентни времена, които мислехме, че са останали само в черно-белите филми от миналото, каза при откриването на форума Андрей Новаков. „Никой не е вярвал, че в рамките на три години Европа ще трябва да се справя с вирусна пандемия и последиците от нея, отнела милиони животи, ще трябва да се справя с война на територията на европейския континент, с война в Близкия изток, с миграционна вълна, ще трябва да се справя с инфлация, с дългови кризи в отделни държави. Въобще – криза, сякаш е думата, с която това десетилетие ще се запомни”, изтъкна той.

 

И уточни: „Обаче, говорейки за кризи, мисля, че ако този път действаме умно и поставим България правилно в тази сложна обстановка, това може да е началото на златно десетилетие за българската индустрия”. Той посочи като предимство на страната ни запазването на потенциала на родната отбранителна промишленост в годините на прехода: „Дойде момент, в който имаме предприятия в България, които не просто могат да се погрижат за нашата отбрана, не просто могат да служат за пример, а могат да се погрижат за европейската отбрана. Само през 2023-та сме изнесли отбранителна продукция на стойност над 4,2 млрд. лв.”.

 

По думите му Европа най-после започна да излиза от ролята на „спящата красавица”, която просто присъства, докато се случват нещата в света.

 

„За пръв път в историята на ЕС се заделя финансиране за превъоръжаване и за отбрана на континента. Европа се събуди. Дадохме си сметка, че трябва да се погрижим сами за себе си. И сега е този златен исторически шанс, в който България може да бъде начело на тези процеси, тъй като не сме загубили тренинг. В същото време сме народ, когато му е най-трудно, се представя най-добре”, изтъкна Новаков. Той посочи, че почти 100 000 души в България са заети в отбранителната индустрия. Освен геостратегическото разположение ние сме благословени, че не сме загубили своята бдителност и не сме решили, че историята свършва с падането на Берлинската стена, и за всеки случай сме намерили други пазари за нашите производства, които днес могат да спасят цяла Европа", обобщи Новаков.

 

Готови сме да ви подкрепяме с всичко необходимо, каза по време на форума генерал-майор Андре Денк. Той изтъкна, че ЕАО съдейства за съвместните поръчки на държавите по доставката на боеприпаси, ракети, артилерийски системи, дронове, системи с изкуствен интелект, квантови технологии. Агенцията действа като междуведомствен център за отбрана и играе ключова роля в превръщането на стратегическите планове в конкретни действия, изтъкна генерал-майор Денк.

 

„Основният фокус в работата на МО е поставен върху възможностите за ускоряване на превъоръжаването и модернизацията на Българската армия и изпълнението на националните планове за изграждане на необходимите отбранителни способности", заяви в изказването си заместник-министърът на отбраната Радостин Илиев. По думите му МО се стреми към засилване на взаимодействието между българските институции, индустрия и научна общност. Заместник-министър Илиев заяви, че следва да се предприемат действия за разработване на стратегия за българската отбранителна индустрия, да се изгради център за иновации в областта на отбраната, да се подкрепи активното участие на българската отбранителна индустрия в реализирането на проекти и програми за съвместно придобиване на европейско ниво. „Не на последно място – трябва да стартираме и дискусия за необходимостта от по-радикални мерки за насърчаване на процесите на окрупняване на българската отбранителна индустрия", заяви Илиев.





„На нас като държавно управление ни се иска повечето от средствата за отбрана да подпомагат развитието на нашата собствена българска индустрия", каза председателят на парламентарната Комисия по отбрана Христо Гаджев. „Наскоро бях в Полша, където Министерството на отбраната има амбициозната цел 50% от средствата, които дава за модернизация на полската армия, да бъдат в полската индустрия", допълни той.

 

По думите му бъдещият център за иновации в отбраната ще бъде разположен в София Тех Парк, за да може да се използва за сертифициране, изпитване и разработване на нови продукти заедно с Института по отбрана. „С приемането на бюджета за тази година, а и с идеята за бюджетите за следващите години ангажиментът е разходите за отбрана да се увеличават и да достигнат 2,5% от брутния вътрешен продукт (БВП), каза Гаджев.

 

„Трябва ни национален фокус, като България да си определи приоритетите – тези и тези области ще бъдат развивани", заяви директорът на Института по отбрана полковник Борислав Генов. Той изтъкна, че у нас трябва да има поглед върху така високотехнологични индустрии в цивилния сектор, чиято технология би могла да се използва и в отбраната.

 

Съпредседателят на Сдружение „Българска отбранителна индустрия акад. Стефан Воденичаров” и изпълнителен директор на „Самел-90” инж. Петър Георгиев сподели, че от 40 години е в бизнеса, но за първи път участва в такъв форум. По думите му от оръжейната продукция у нас малка част е за нашата армия: „От МО сме получили я има 50 млн., я има 100 млн. Но за 4 млрд. сме изнесли продукти извън България”, каза той. По думите на Георгиев според оценката на оборота на европейската отбранителна индустрия като дял от БВП България е на първо място по много показатели, а по пряката заетост в европейската отбранителна индустрия страната ни е на 6-о място.

 

„В продължение на 80 години Европа стоеше удобно зад щита на САЩ и реално отбраната в голямата си степен беше поле за социално-обществена дейност", каза по време на дискусията бившият председател на Комисията по отбрана и външна политика, а сега – технологичен предприемач, Доброслав Димитров. „Добрата новина е, че Европа има огромна индустрия, има потенциал и просто трябва да го мобилизира", допълни той. По думите му през миналата година България е изнесла софтуер за 9 млрд. лв., което е 30% от експорта на услуги. Димитров апелира високотехнологичните индустрии да заработят заедно с отбранителната промишленост за разработката на модерни отбранителни изделия и способности.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2192 |04.04.2025 С 9 лв. за година поскъпна хранителната кошница - "виновници" зеленчуците и плодовете . 2| 2278 |04.04.2025 Европрокурор Теодора Георгиева да каже публично какво знае Петьо Еврото, настоява Съюзът на съдиите . 3| 2195 |04.04.2025 "Трябва да знаем какво правим в случай на война". Бившият началник на отбраната призова да се подготвяме за кризи . 8| 5116 |04.04.2025 Яде ли корупцията асфалт!? Кой преяжда?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads