Реклама / Ads
0| 2259 |16.07.2025 НОВИНИ

Летните суеверия, които ни пазят от… неясно какво

.
суеверията на бабите
Лятото е сезонът на плажа, разходките, сладоледа и… суеверията. Още от баба и дядо знаем, че след хранене не трябва да плуваме, а стоенето под череша носи нещастие. Но откъде идват тези вярвания? Има ли някаква истина в тях?
 

Не плувай след ядене!


Едно от най-популярните летни предупреждения, предавани от уста на уста, е това: „Не плувай веднага след хранене, защото може да се схванеш или да се удавиш.“ Спомняте ли си бабите, които ни казваха да почакаме поне 20 минути след обяда, преди да се хвърлим във водата?

 

От медицинска гледна точка тази препоръка има някаква логика. След хранене кръвта се насочва към храносмилателната система, а физическата активност може да затрудни процеса и да предизвика стомашни крампи. Обаче, няма твърди доказателства, че плуването директно след ядене е опасно или причинява удавяне.

 

По-скоро тази забрана е измислена, за да ни накара да сме по-внимателни и да не прекаляваме с храната и физическото натоварване едновременно. И да, колкото и да е забавно, почти всеки от нас е нарушавал това правило поне веднъж, докато устояваше на изкушението да влезе във водата веднага след сандвича.


Не стой под череша!


Това суеверие е по-мистично и често се свързва с вярвания за зли духове и лоша енергия. В някои краища на България се смята, че дървото на черешата пази тайни, а стоенето под него може да привлече болести или нещастия.

 

Някои смятат, че черешата, с ярко червените си плодове, символизира кръв и живот, но и преходност и смърт, затова не е добре да се стои дълго време под нея. Отделно, черешите привличат много насекоми и птици, което прави престоя под дървото неприятен, и по този начин бабите ни са предпазвали от досадни ухапвания и алергии.

 

Въпреки че научно няма доказателства за „черешово проклятие“, традицията е жива и много хора я спазват.

 

Особено когато искат да избегнат комари и мухи!


Други летни суеверия


Да не гледаш морето в определени часове: в някои места вярват, че морето „гледа обратно“ и ако го зяпаш в „лошите“ часове, може да ти се случат нещастия.


Да не спиш през деня: бабите често казват, че спането на жегата „краде“ от здравето и късмета.


Да избягваш червените дрехи при пек: вярва се, че червеното привлича слънцето и увеличава риска от слънчев удар.

Как суеверията ни влияят?


Макар днес да сме по-скептични, суеверията продължават да присъстват в ежедневието ни – понякога като забавен повод за разговор, друг път като начин да се предпазим от рискове (дори и без да го осъзнаваме).

Те са културна нишка, която свързва поколения, напомняйки ни за мъдростта на предците и нуждата да внимаваме с природата и тялото си.

 

Летните суеверия са част от нашия фолклор и традиции. Дали ще ги приемем на сериозно, или само ще се усмихнем и ще ги пренебрегнем – те правят лятото по-цветно и… малко по-мистично. Така че ако се чудите дали да плувате веднага след обяда, или да седнете под череша – може би е най-добре да направите и двете, но с усмивка и леко чувство за хумор.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 11| 2723 |16.07.2025 Ключов свидетел оттегли показанията си срещу кмета на Варна . 0| 2245 |16.07.2025 Oasis крият зад високи огради концертите си от фенове без билети . 1| 2267 |16.07.2025 Суперзвездата Ямал под прицела на закона заради предполагаема дискриминация . 2| 26814 |16.07.2025 „Магьосницата“ от Гоцеделчевско купи два апартамента в София от наивници

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads