15|
6248
|22.01.2014
НОВИНИ
13-и доклад на ЕК: Липсват големи дела и присъди за корупция
Докладът представя анализа на ЕК за предприетите от България стъпки през изминалите 18 месеца и посочва в кои области са необходими допълнителни мерки. В съобщение, съпътстващо доклада, се цитира изявление на председателя на комисията Жозе Барозу, според когото в България трябва да насърчават радетелите на промяната и да се осигури лидерство. Основни принципи като върховенството на закона и независимостта на съдебната власт трябва да залегнат в основата на дългосрочна стратегия за реформа, добавя той.
Политически ангажимент за прилагането на такъв подход, както и конкретни и практически мерки в краткосрочен план, са най-добрият начин, за да бъде задвижен процесът и да се напредва по-бързо към постигането на показателите по механизма за сътрудничество и проверка, заявява Барозу. В настоящия доклад се прави оценка на напредъка, постигнат от България в съдебната реформа, борбата срещу корупцията и борбата срещу организираната престъпност. Тези въпроси са в основата на модернизацията на българското общество - за да успее процесът на реформи, той се нуждае от последователен и съгласуван подход, основаващ се на широк консенсус в българското общество, пише в съобщението.
Фактът, че този период бе белязан от управлението на три различни правителства, не спомогна за изграждането на този консенсус. Въпреки това събитията показаха, че в обществото съществуват широки нагласи за реформа, заявява ЕК. От последния доклад на комисията от юли 2012 г. досега България предприе няколко стъпки в правилната посока. Направени бяха някои подобрения на процедурите за назначаване, главният прокурор предприе някои полезни управленски мерки и Висшият съдебен съвет постигна известен напредък по въпроса за натовареността. Цялостният напредък обаче все още не е достатъчен и остава несигурен. Повтарящите се скандали, свързани например с назначения, които трябваше да бъдат прекратени по етични съображения, изплъзване от правосъдието на осъдени ръководители на организираната престъпност и поредица от разкрития относно политическото влияние върху съдебната система подкопаха общественото доверие.
Продължава да има твърде малко дела за престъпления, свързани с корупцията или организираната престъпност, достигнали до успешен съдебен край, се посочва в доклада. Според ЕК процесът на наблюдение чрез механизма, възможностите, предоставени от средствата на ЕС, както и конструктивният ангажимент на ЕК и някои държави членки от ЕС оказват ценна подкрепа за реформата в България. Комисията приканва България да ускори напредъка си по отправените от нея препоръки във връзка с реформата на съдебната система, професионалната етика и борбата срещу корупцията и организираната престъпност. Следващият официален доклад вероятно ще бъде изготвен след около една година, пише в съобщението.
В новия доклад от механизма за сътрудничество и проверка преобладават негативните констатации, като изводът е, че "общият напредък е незадоволителен и остава несигурен". Отправят се критики за слабости в съдебната система, за липсата на големи дела и присъди за корупция и срещу организираната престъпност, за политическото влияние над Темида. Отбелязва се, че тези слабости са се отразили и на общественото доверие.
Посочените са и няколко положителни момента. Висшият съдебен съвет е предприел действия за намаляване на натовареността; отчетени са като позитивни и някои от мерките по инициатива на главния прокурор.
В доклада са отправени и няколко конкретни препоръки:
- да се реализира планът за действие за прокуратурата в зададените срокове;
- особено внимание се обръща на ефективното прилагане на съдебните решения;
- да се преодолее избягването на излежаването на наказанията;
- една институция да работи за борбата с корупцията;
- да се подобри работата по вземане на решения за борбата на конфликта на интереси; и др.
Следващият мониторингов доклад ЕК ще изготви след около година, посочи Марк Грей.
Това не е доклад за работата на настоящото или предходното правителство. Убедени сме, че сегашното правителство ще приеме сериозно този доклад и ще работим с тях за постигане на напредък, каза още той.
Не желаем да се прави пряка връзка между днешния доклад и присъединяването на България към Шенгенското пространство, коментира говорителят в отговор на журналистически въпрос.
Днес бе представен и докладът за Румъния, в който положителните констатации преобладават. И там обаче ЕК изразява тревога за независимостта на съдебната система.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads