158 000 корупционни сделки месечно са направени през 2014 г.
Около 158 000 корупционни сделки на месец са реализирани през последната година. Това сочи доклад на Центъра за изследване на демокрацията. Заради заключенията в него, правителството ще започне спешно изработването на нов антикорупционен план.
От Центъра посочват, че през 2014 г. се регистрират най-високите нива на участие на българското население в корупционни сделки за последните 15 години. Оказва се, че повечето от тях се извършват по инициатива на държавната администрация. Върху гражданите е упражняван корупционен натиск от страна на чиновниците. Политическата корупция също се явява проблем.
Председателят на Управителния съвет на Центъра за изследване на демокрацията Огнян Шентов коментира, че има своеобразен връх и в политическата корупция, извън даже злободневните скандали със съдебната система. Ако трябва един пример да изберем за политическа корупция и то в една такава форма, каквато е завладяването на държавата, това е управлението на големите инфраструктурни проекти в страната. Напоследък беше случаят с „Белене" и разбира се фиаското с „Южен поток", обясни той.
От своя страна вицепремиерът Румяна Бъчварова коментира, че докладът е труден за четене, защото констатациите са изключително тежки и категорични. Тя определи текста като много смел. Тя подчерта, че има нужда от нов антикорупционен план за действие, който да определя конкретните мерки и да дава реалната перспектива за това, което трябва да бъде направено.
Самата Бъчварова не може да се ангажира с това, че този план ще бъде разработен на базата на констатациите.
Според изследването, България по корупция се нарежда на трето място на Балканите след Албания и Черна гора.
Моля, подкрепете ни.