Реклама / Ads
2| 3219 |10.02.2022 НОВИНИ

За 2021 г. България е на 53-то място по индекс на демокрация от общо 167 страни

.
Източник: БГНЕС
Демокрацията е продължила да е в упадък през 2021 г. по данни от годишния Индекс на демокрацията на групата "Икономист", предаде ДПА. Миналата година 45,7 процента от населението на света е живяло в страна с някаква форма на демократично управление, което е спад в сравнение с 49,4 процента през 2020 г., съобщи вчера звеното за проучвания и анализи на "Икономист".
 

6,4 процента живеят в пълна демокрация, също спад в сравнение с 6,8 процента през предходната година.

 

Междувременно повече от една трета от световното население, 37,1 процента, живее в диктатура, което е малко повече в сравнение с 2020 г. През последните години делът на авторитарните държави устойчиво се повишава.

 

Норвегия остава начело в класацията и проучването дава на скандинавската страна най-високите оценки в три от пет категории. Следва я Нова Зеландия, която подобрява позицията си от четвърто до второ място. В първата шестица са още Швеция, Финландия, Исландия и Дания.

 

България е на 53-то място от общо 167 страни с обща оценка 6,64 по десетобалната скала. През 2020 г. тя е заемала 52-ро място с обща оценка 6,71.

 

"Оценките на България, Унгария и Полша също леко спадат. България бележи спад в категорията функциониране на управлението през 2021 г., тъй като страната три пъти произведе парламентарни избори, за да преодолее политическата парализа и беше управлявана предимно от назначени служебни правителства", се казва в проучването.

Унгария, чийто индекс на демокрацията устойчиво спада от началото на годишното публикуване на проучването през 2006 г., е приела нови конституционни поправки през декември 2020 г. по въпросите на брака и образованието за децата. Поправките са били приети без обществени консултации и докато в страната е действало извънредно положение.

 

През септември 2021 г. Полша е обявила извънредно положение за първи път от времето на комунизма, за да се справи със случаите на незаконно навлизане през границата от Беларус. Страната е създала забранена зона, в която да задържа мигрантите, ограничавайки достъпа на журналисти и хуманитарни организации до нея.

 

Проучването отправя критики към две големи европейски страни. Рейтингът на Испания е понижен до несъвършена демокрация, тъй като оценката й за независимост на съдебната система е спаднала в следствие на политически спорове около назначенията на съдии.

Великобритания запазва рейтинга си на пълна демокрация, но губи позиции в класацията заради няколко скандала, които са подкопали доверието в правителството, отбелязва докладът.

 

Китай беше основен фокус на доклада, озаглавен "Предизвикателството Китай". Проучването отбеляза, че, противно на очакванията на западни анализатори, Китай не е станал по-демократичен с увеличаване на благосъстоянието си. Напротив, той е станал по-малко свободен и докладът го класифицира като авторитарен режим.

 

Правозащитници твърдят, че в страната все повече се засилват следенето, репресиите срещу критиците на правителството, дисидентите и малцинствата като мюсюлманското уйгурско население, пише БТА.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 7| 3288 |10.02.2022 ”Демократична България” иска оставката на главния архитект заради хаоса в София . 6| 4549 |09.02.2022 Посолството на САЩ в България: Предупредихме две лица за възможна заплаха . 0| 2984 |09.02.2022 Министри от България и РСМ ще участват в работно заседание в София . 6| 4141 |09.02.2022 Предвижда се изграждане на нов затвор в България

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads