Реклама / Ads
0| 2504 |23.04.2025 НОВИНИ

26 жертви в Кашмир: Смъртоносна атака в спорната територия

.
Източник: ЕПА/БГНЕС
Най-малко 26 туристи са убити, а други десет ранени, след като предполагаеми въоръжени бойци откриха огън по популярна туристическа дестинация в Кашмир. Атаката съвпада с планирано четиридневно посещение в страната на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, предадоха световните агенции.
 

Повечето от жертвите са индийски граждани, но според съобщенията сред загиналите има и двама чужденци.

 

Инцидентът е станал в долината Байсаран – живописна поляна край Пахалгам, известен туристически град, разположен на около 50 км югоизточно от Сринагар, административния център на региона. Според властите това е най-смъртоносната атака срещу цивилни в региона през последните години.







Около 15:00 местно време, група въоръжени нападатели, които очевидно са се приближили от посока на близките планини, са излезли от гъста борова гора и са открили стрелба по туристите.

 

Кадри, разпространени от местни жители в социалните мрежи, показват окървавени туристи, лежащи на земята, докато техни близки викат и умоляват за помощ. Поради липса на пътен достъп до района, хеликоптери са използвани за евакуация на ранените.

 

Местен екскурзовод разказа пред агенция AFP, че е стигнал до мястото, след като чул изстрели, и е изнесъл някои от ранените на кон.

 

„Видях няколко души да лежат на земята – изглеждаха мъртви“, казва мъжът.

 

Жена, оцеляла при нападението, посочи пред агенция PTI: „Съпругът ми беше прострелян в главата, а още седем души бяха ранени“.

 

Омар Абдула, най-високопоставеният избран представител в региона, написа в социалните мрежи: „Тази атака е много по-мащабна от всичко, което сме виждали срещу цивилни в последните години“.

 

Според правителствени представители сред загиналите има туристи от индийските щати Карнатака, Одиша и Гуджарат, както и двама чужденци. Най-малко шестима души са ранени.

 

Премиерът на Индия Нарендра Моди осъди нападението, наричайки го „чудовищен акт“, и прекрати визитата си в Саудитска Арабия.


„Отговорните за това отвратително деяние ще бъдат изправени пред правосъдието... Те няма да бъдат пощадени. Зловещият им план никога няма да успее.

Решимостта ни да се борим с тероризма е непоклатима и ще става още по-силна“, заяви Моди, който ден по-рано се срещна с Ванс.

 

Доналд Тръмп изрази „пълната си подкрепа“ за Индия в телефонен разговор с Моди късно във вторник, съобщи индийското външно министерство.

 

Мястото на атаката бе отцепено, а полицията започна операция по издирване на извършителите. Според служители на реда, двама до трима въоръжени са открили безразборна стрелба и са избягали пеша от района, който е достъпен само пеша или на кон.

 

Свидетел разказа пред India Today: „Стрелбата започна точно пред нас. Първо помислихме, че са фойерверки, но когато чухме виковете, избягахме, за да се спасим“.







Друг очевидец допълни: „Не спряхме да бягаме цели четири километра... Още треперя“.

 

Протести избухнаха в няколко района на индийската част на Кашмир в осъждане на нападението. В Джаму беше организирано шествие от десни активисти, които обвиниха Пакистан.

 

Спорна територия

 

Отговорност за нападението пое групировка, наричаща себе си „Кашмирска съпротива“, чрез съобщение в социалните мрежи. Според тях атаката е била в отговор на заселването на над 85 000 „външни лица“, което групата определя като „демографска промяна“ в региона.

 

Въпросът за суверенитета над Кашмир остава съществена точка на напрежение в отношенията между Индия и Пакистан още от 1947 г. Двете държави са водили няколко войни и редовно участват в престрелки в региона. Последният голям конфликт между тях е войната в Каргил през 1999 г., но периодични сблъсъци по линията на контрол (Line of Control – LoC) продължават и до днес.







Планинският регион Кашмир е обект на териториални претенции както от Индия, така и от Пакистан. От 1989 г. насам в областта бушува въоръжено антииндийско въстание. Десетки хиляди хора са загинали, въпреки че насилието значително е намаляло в последните години.

 

През 2019 г. Индия отмени специалния автономен статут на Кашмир и раздели щата на две федерално управлявани територии – Джаму и Кашмир и Ладак.

 

За двете правителства Кашмир е основната пречка пред нормализирането на двустранните отношения. Пакистан редовно изтъква предполагаеми нарушения на човешките права, извършвани от индийски сили за сигурност в Джаму и Кашмир, докато Индия обвинява Пакистан, че финансира и подкрепя въоръжени въстания в региона. През 2024 г. се наблюдава ръст на атаките, като последните сблъсъци между бойци и военни водят до смъртта на индийски офицер.

 

През април 2024 г. Министерството на външните работи на Пакистан разкритикува индийското правителство заради „тревожния ръст на провокативни изявления“ от индийски лидери. А през юли бивш генерален директор на полицията в индийски сили за сигурност в Джаму и Кашмир заяви в социалните мрежи, че регионът е бил инфилтриран от пакистански командоси от Специалната служба (Special Service Group). Подобни взаимни обвинения продължават да блокират всяка реална възможност за дипломатически пробив.

 

Бъдещето на диалога между Индия и Пакистан зависи от това двете страни да постигнат консенсус по дългосрочно и практично решение, което да отчете страданията на хората от двете страни. Но реалните усилия за намиране на ненасилствено разрешение са малко, посочва East Asia Forum.

 

Посещението на Ванс

 

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви във вторник, че Индия трябва да купува повече отбранително оборудване и енергийни ресурси от САЩ, както и да предостави на Вашингтон по-голям достъп до своя пазар — с което да се ускори сключването на очакваното двустранно търговско споразумение.

 

САЩ насърчават Индия да закупува повече американско отбранително оборудване, включително изтребители F-35, и да засили сътрудничеството в областта на ядрената енергия и стратегическите технологии

 

Ванс, който е на четиридневно посещение в Индия, заяви, че по време на разговора си с министър-председателя Нарендра Моди в понеделник е постигнат напредък в търговските преговори. Той потвърди, че двете страни са финализирали „правилата на процедурата“ за търговските преговори — важна стъпка към изготвянето на пътна карта за окончателното споразумение, посочва Associated Press.







Индия и САЩ се надяват да сключат двустранно търговско споразумение още тази година и са си поставили амбициозната цел да удвоят повече от два пъти търговския си обмен до 500 милиарда долара до 2030 г. Ако бъде постигнато, това споразумение би могло съществено да засили икономическите и потенциално дипломатическите връзки между двете държави.

 

Ванс е придружен от съпругата си Уша, която е от индийски произход, и трите им деца. Семейството участва в културни събития, включително посещения на Тадж Махал и крепостта Амер в Джайпур.

 

ФрогНюз

 




Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 20| 2835 |23.04.2025 Преговори в Лондон, натиск от Москва. Крим – разменна монета? . 0| 3595 |23.04.2025 От Шекспир до Господинов: Четенето е по-секси от скролването . 5| 3531 |23.04.2025 Спомняме си за големия сатирик и дисидент Радой Ралин. Епиграмите му днес звучат все по-актуално . 0| 2336 |23.04.2025 „Софийска вода“ временно ще прекъсне водоснабдяването в част от ж.к. „Изток“ и кв. „Враждебна“

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads