406 българчета са осиновени в чужбина през последните две години
Според проект на Наредба за международни осиновявания българче ще може да бъде осиновено от чужденци само след лична среща със осиновителя, отбелязва „Правен свят”. Предвижда се и молбата за осиновяване на дете от граждани на други страни да се изготвя от осиновяващия. С оглед защита правото на детето и осигуряване на неговата информираност и подготовка, се изключва възможността процедурата по осиновяване да се извърши без осъществяване на личен контакт между осиновяващия и детето.
Идеята кандидат-осиновителите да попълват молбата е, за да могат те лично да изложат желанието си и мотивацията си защо искат да осиновят дете, както и да посочат характеристиките на детето. В момента тази възможност е предоставена на акредитираните организации за посредничество при международни осиновявания и на централните органи.
В сега действащата наредба пък се дава възможност за осиновяване на дете от чужденци без между тях да е имало среща.Практиката е регламентирана подробно в проекта в Глава трета от Наредба №13 за определяне на условията и реда за международното осиновяване, по която се осъществяват специалните мерки за осиновяване на по чл.112, ал.6 СК на деца със особености в здравословното състояние, на по-висока възраст, както и на братчета и сестричета.
За първи път се предвижда възможност, след вписване в регистъра, по искане на чужденеца кандидат-осиновител, да се спре участието му осиновителната процедура за период от 12 месеца без да загуби поредността си на вписване.
С проекта за нова наредба се отменя сегашната Наредба № 13 за определяне на условията и реда за даване на съгласие за международно осиновяване и за воденето на регистрите на международните осиновявания.
От правосъдното министерство са изготвили и проект на Наредба за условията и реда за издаване и отнемане на разрешение за посредничество при международно осиновяване и за осъществяване и прекратяване дейността на акредитираните организации. С проектонаредбата се променят условията за издаване на разрешения за посредничество при международните осиновявания. Проектът цели ясно регламентиране на дейността на акредитираните организации, повече прозрачност, отчетност и контрол, мотивират се от министерството на правосъдието.
За първи път се въвежда задължението акредитираните организации да поддържат интернет-страница, на която да е обявен списъкът на държавите, с които имат право да осъществяват посредничество, на дължимите от клиентите държавни такси за осиновяване, както и информация за процедурата и необходимите документи.
Моля, подкрепете ни.