40% от нарушителите на средната скорост са чужденци и вероятно няма да платят

При леките коли най-високата отчетена скорост е 222 км/ч на автомагистрала в първото денонощие. През нощта на 8 срещу 9 септември уредите са засекли автомобили, движещи се с 219 км/ч и 213 км/ч, съобщи NOVA.
Най-много нарушения са установени на Северната скоростна тангента – 3798, на участъка Долни Дъбник – Телиш – 1476, и на отсечката Радиново – Цалапица – 1169.
От „Пътна полиция“ отчитат първоначален положителен ефект от мярката, но юристи предупреждават за неясноти.
Анализ на Института за пътна безопасност
Институтът за пътна безопасност публикува собствен анализ на данните от 00:00 ч. на 7 септември до 16:00 ч. на 8 септември. За този период са засечени 5541 нарушения. От тях 448 са тежкотоварни, а 2080 автомобила са с чуждестранна регистрация. Сред чуждите МПС 375 са камиони.
Над 1800 автомобила са превишили средната скорост с до 10 км/ч – според експертите това е по-скоро техническа грешка, отколкото умишлено нарушение.
Данните от ГКПП „Капитан Андреево“ показват, че за същия период в страната са влезли 22 045 чужди автомобила, от които 1860 са тежкотоварни.
„Близо 40% от нарушителите са чуждестранни и почти сигурно няма да платят глобите. Около 85% от тежкотоварните нарушители са също чужденци и остават извън обхвата на санкциите. Над една трета от нарушенията са за минимално превишение, без обществена опасност, но се използват за статистическа шумотевица“, посочват от института.
Изводът
„Това е симулация на контрол – пиар вместо управление. В МВР кипи безсмислен труд, а обществото се храни със сензационна информация за единични случаи, за да се създаде илюзия за дейност. Опитва се да се прикрие управленска немощ чрез скъпи PR кампании. Безопасността по пътищата се търгува за ефирно време, рейтинг и властови комфорт“, пишат експертите.
Институтът за пътна безопасност настоява за прекратяване на медиините манипулации, за структурни и кадрови промени в контролните органи и за въвеждане на реална, ефективна и справедлива пътна политика. „Контролният механизъм е в мозъчна смърт“, завършва позицията.
Моля, подкрепете ни.





