50 години дипломатически отношения между България и Шри Ланка
По този повод в София пристигна Н. Пр. г-жа Памела Дийн, посланик на Демократична социалистическа република Шри Ланка за Източна Европа, със седалище във Варшава. След церемонията Н. Пр. дава прием за дипломатическия корпус в България и българските институции.
Министърът на външните работи на Република България г-н Николай Младенов се срещна с посланик Памела Дийн и по време на разговора двете страни се обединиха около мнението, че ”Бъдещето на отношенията между България и Шри Ланка е в туризма, образованието и търговията”. Министър Младенов сподели, че България може да предложи отпускането на стипендии за обучение у нас на студенти от Шри Ланка по линия на Програмата за развитие.
В момента посланик на Република България в Шри Ланка е посланикът ни в Индия Борислав Костов. С Решение на Министерски съвет от 2 август 2012 г. е дадено съгласие българският гражданин Борислав Сарандев да бъде назначен за почетен консул на Шри Ланка в България. „Като почетен консул на Шри Ланка в България ще работя за активиране на икономическите отношения между двете страни, включително и развитието на инвестиционната дейност”.
Разширяването на отношенията на България с държавите от Югоизточна Азия, най-бързо развиващия се регион в света, е от особено значение в условията на икономическата криза. Тези държави привличат все повече и повече туристи. От особено значение за това е и фактът, че след като преодоля проблемите, свързани с дългогодишния конфликт в северната част на страната, през последните четири години Шри Ланка се превърна в остров на стабилност и бърз икономически растеж. Страната все по-категорично се налага като изключително атрактивна туристическа дестинация, а това безспорно ще представлява интерес за любителите на екзотични пътешествия и древни култури у нас.
Макар и не особено активни през последните години (посолството на България в Коломбо бе закрито през 1990 г.), отношенията между България и Шри Ланка са традиционно приятелски. До 2000 г. авиокомпания „Балкан” поддържа редовна линия София–Коломбо, а в момента няколко български пилоти работят за Шриланкийските авиолинии.
Шри Ланка се оказва една от най-силно засегнатите страни след опустошителното земетресение в Индийския океан през декември 2004 г. и последвалите го приливни вълни “цунами” в региона. През януари 2005 г., след официално посещение в Република Корея и Малайзия, председателят на Народното събрание г-н Огнян Герджиков посещава за кратко Коломбо, с цел предоставяне на хуманитарна помощ на стойност от около 150 хил. лв. Един месец по-късно по линия на БЧК са изпратени лекарства на стойност около 100 хил. щ. д. и правителството на Шри Ланка официално благодари за предоставената от България помощ.
През октомври 2009 г. работно посещение в Шри Ланка има президентът Георги Първанов. Проведен е двустранен бизнес форум и е подписано Споразумение за сътрудничество между БТПП и Федерацията на търговско-промишлените камари на Шри Ланка. Това е първата визита на най-високо равнище в Шри Ланка от държава-член на ЕС, след края на въоръжения конфликт през май 2009 г.
Правителството на Шри Ланка проявява засилен интерес към развитие на отношенията с България. През февруари 2010 г. е подписано Споразумение за сътрудничество между ЦКС и Националния кооперативен съвет на Шри Ланка, а през април тази година в София е подписан Меморандум за сътрудничество между БТПП и Цейлонската търговска камара (Ceylon Chamber of Commerce).
Необходимо е ревизиране на Търговската спогодба от 1976 г. (на 31.05.2006 г. на шриланкийската страна е връчена нота с молба за денонсиране на спогодбата във връзка с необходимостта от хармонизиране на българското законодателство със законодателството на ЕС), както и на Спогодбата за въздушен транспорт между и отвъд техните съответни територии от 1970 г.
Между двете страни има Спогодба за културно сътрудничество от 1976 г. и Споразумение за сътрудничество между българското и шриланкийското радио.
Борислав Сарандев е магистър по икономика. Завършил e Академията за
икономически науки в Букурещ. В Световна банка е специализирал “Анализв на инвестициите”. Работи в сферата на международната търговия, вътрешен и международен, включително и финансов инжинеринг. Сарандев има дългогодишен опит в международни инвестиционни и инфраструктурни проекти в България, Европа, Близкия и Далечния Изток. Борислав Сарандев е международно признат консултант в сферата на финансовата и инвестиционни дейности. Инвестира в екопроекти,подкрепя граждански и социално значими инициативи в България и в чужбина.Владее английски, руски, румънски, гръцки, испански и италиански.Семеен с две деца.
Моля, подкрепете ни.