5|
4823
|07.09.2009
НОВИНИ
57 стъпки отварят пътя на съдебната реформа
График от конкретни стъпки, изработен по препоръките на ЕК към България в областта на правосъдието и вътрешните работи, ще приеме в сряда правителството ни.
Това стана ясно след срещата на правосъдният министър Маргарита Попоова с европейските посланици, на която бяха дискутирани в детайли проблемите и набелязаните от правителството мерки.
Министър Попова уточни, че графикът включва 57 стъпки, ориентирани по 21 препоръки на ЕК от последния доклад за Бълагрия. Набелязаните стъпки касаят реформата в съдебната система и противодействието на организираната престъпност и корупцията.
Попова съобщи, че ще поиска от ВСС с нарочен акт да даде своята оценка за реформата и състоянието на съдебната система до момента. Очакваният към ВСС са и да поеме конкретни ангажименти за укрепване на съдебната система, както и за представяне на идеи за радикална реформа в съдебната власт.
Според Маргарита Попова е особено важно да има оценка и анализ на съдебния парламент и също така е необходимо да се консолидират усилията.„Времето за размити отговорности, паралелни дейности и откъслечни действия изтече”, убедена е Маргарита Попова.
Предприетите постоянни мерки ще действат и след декември 2009-та. Ще проверяват делата с обществена значимост, както и върнатите от съда дела. Предвиден е и проект за нов Наказателен кодекс.Ще има и мерки с антикорупционен ефект в данъчната и осигурителната система.
Провеждането на съдебната реформа включва конкретни стъпки за изчистване на наслагването в правомощия и компетенции между МВР и ДАНС.
Ще действат специализирани екипи в три области - еврофондовете, организираната престъпност и корупцията, заяви още министър Попова и обеща мониторинг върху ефективността на променяни наскоро закони.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads