Реклама / Ads
0| 2793 |07.05.2025 НОВИНИ

7 май – денят, в който човечеството чу гласа си от разстояние

.
Източник: Pixabay
На 7 май отбелязваме Международния ден на радиото и телевизията – професионален празник за всички, които работят в тези две изключително влиятелни медийни сфери. Но тази дата носи много повече от символика – тя е белязана от събитие, което преди точно 130 години променя света завинаги.
 

На 7 май 1895 г. руският физик и изобретател инж. Александър Попов демонстрира пред Петербургското физическо дружество уред за безжично предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния. С други думи – радиото. Впечатляващото в случая не е само, че устройството улавя радиовълни, а че чрез него Попов предава информация. От една зала на университета той изпраща в друга думите „Хайнрих Херц“, които биват записани на дъска. През 1899 г. изобретателят включва телефонна слушалка към апарата и така създава възможност за слухово приемане на сигналите. Това поставя основите на практическото използване на радиото – и на самото радио като феномен.

 

И макар Никола Тесла и Гулиелмо Маркони също да имат своите (и юридически признати) приноси в развитието на радиокомуникацията, именно демонстрацията на Попов остава историческият маркер, приет от много страни – включително и България – за рождена дата на радиото. По-късно тази дата е приета и за символично начало на телевизията – наследникът, роден от същата идея: пренос на информация през ефира.

 

България е сред първите страни, в които радиото започва да се развива активно. Още по време на Балканската война се използват радиопредаватели за предаване на съобщения. През 20-те години на ХХ век радиоприемниците започват да навлизат в домовете, макар и с интересна административна добавка – за всеки апарат е било необходимо специално разрешително от пощенските и телеграфните станции.

 

Радиото бързо се утвърждава като най-бързото, най-достъпното и най-гъвкавото средство за комуникация. То няма нужда от визуален канал, не се влияе от часова зона, технически капризи или граматика.

 

Радиото просто звучи. И това, че звучи – независимо дали в панелка, в селска къща, в автомобил или в ухо чрез безжични слушалки – го прави непреходно. Днес, в ерата на стрийминги и дигитална шумотевица, радиото остава онзи скромен, но винаги верен глас, който ни буди, информира, разсмива, утешава или просто пуска песента, от която точно имаме нужда.

 

Независимо дали го слушаме сутрин преди работа, докато пътуваме, онлайн или по старомодния начин през малко транзисторче – радиото е тук. И ще остане. Защото човечеството винаги ще има нужда да бъде чуто – и да чуе.

 

Телевизията – прозорец към света

 

Ако радиото е гласът, който достигна до всяко кътче на планетата, то телевизията е образът, който направи света по-близък, видим и разбираем. Макар 7 май първоначално да е свързан с радиото, днес той се отбелязва и като празник на телевизията – другият велик медиен пробив на XX век. Телевизията не просто информира – тя показва, разказва, преживява с нас. Първите ѝ стъпки в България са през 1959 г., когато е излъчено първото телевизионно предаване. Оттогава до днес тя е не само неизменна част от дома, но и основен инструмент за култура, образование и гражданска позиция.

 

Честит празник на всички, които правят магията на радиото и телевизията възможна!

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 37| 10290 |07.05.2025 Путин хвърли вината за войната с Украйна върху България и Румъния . 9| 2849 |07.05.2025 Украински дронове атакуваха Червения площад преди парада, затвориха летища . 1| 2656 |07.05.2025 Започва най-големият конклав в историята на Католическата църква . 0| 2230 |07.05.2025 25 години спортни мечти и постижения: ЦПЛР – Спортна школа „София“ празнува юбилей

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads