Абсурдът с новата минимална заплата роди очаквани проблеми
Припомняме, че от Нова година с постановление на МС минималната работна заплата за страната стана 1077 лв., или с 15,4% повече. Това е най-ниското възнаграждение за частния сектор и всички работещи на трудов договор в обществения сектор. За държавните служители обаче, които работят на служебен договор, минималната заплата остана 933 лв. - до приемането на нов бюджет или до уреждането на въпроса в удължителен закон, където следва да се посочи тяхното възнаграждение.
Стаматов изтъква, че въпреки че е налице решение на Министерски съвет за промяна на минималната работна заплат, няма бюджет, който да обезпечи изплащането на предвиденото увеличение. Той припомня, че в училищата и детските градини при липса на бюджет се превеждат 1/12 от миналогодишната субсидия. По този начин се гарантират миналогодишните разходи за заплати, осигуровки и издръжка.
"В детските градини 60% от персонала, а в училищата 10% от персонала, е на минимална заплата или на заплата, пряко обвързана с минималната. В детските градини, както и в малките училища, средствата за януари няма да позволят изплащането на новите минимални работни заплати. Това ще доведе до излишно напрежение в колективите, както и до проблеми на директорите", предупреждава Стаматов. По думите му за промяна на минималната заплата се говори от лятото на 2024 г., а за обезпечаването й с реални средства - едва от декември, като по този начин държавата чрез своите форми на управление изправя пред поредица от затруднения изпълнението на решенията си.
"Не познавам директор, който няма да изпълни решение на Министерски съвет въпреки липсата на предвидени средства. Няма служител, който е на минимална заплата, и да не очаква получаване на заплатата си още през януари. Едновременно с това на доста места реално ще има недостиг на средства, за да се изпълни решението. За всеки работник отговорен за това ще е директорът, като лице на държавата в организацията, въпреки неговата вина реално да е никаква", смята Стаматов.
Моля, подкрепете ни.