Адв. Анадолска: Опасно е, младото поколение приема насилието като шоу
„Всичко се извършва формално и затова няма резултати. Тези мерки трябва да са конкретни. Първите лъчи на надежда може да се видят едва след година – и не говоря дори за радикална промяна”, допълва тя.
По думите ѝ има епидемия, но не само по отношение на домашното насилие. „Като се съсредоточим върху този проблем, неглижираме други сериозни проявления на насилие – междусъседски, по пътищата, в училищата”
„Когато младото поколение приема насилието като шоу, това е опасно”, каза още тя.
„Това са дълговременни процеси, тепърва ще ги проследяваме. Насилието е навсякъде, проявява се дори в говоренето”, заяви психологът Лилия Стефанова.
„Хората дълго време седят в средата на насилие, репрезентират я като нещо нормално. Когато го осъзнаят, възможностите пред тях не са много – нямат финансови възможности, често идват от семейства с такова насилие и нямат родители, на които да се облегнат”, каза още тя.
Според нея идеалната система за помощ е бързата – да действа на момента. Тя трябва да бъде моментално и да бъде достатъчно компетентна.
„Като вземаш превантивни мерки, не само как да защитиш жертвата от насилие, трябва да имаш мерки и какво да направиш с насилника. Промяната във възпитанието е продължителен процес. Трябва програма за работа с този насилник, да се включат психолози”, смята адв. Анадолска.
Управляващите с над 15 мерки срещу насилието, някои от тях влизат в действие до месец
„Ние като родители, като социум, си отглеждаме тези агресори”, подчерта Стефанова.
„Приказката може да е интересна за децата, но после баща му като му удари два шамара или удари майка му, приказката приключва и няма никакъв ефект”, коментира тя една от идеите на правителството.
Моля, подкрепете ни.