Американският Сенат ще гласува военната помощ за Украйна и Израел идната седмица
Сенатът ще отложи празничната си ваканция, която трябваше да започне утре, и ще се събере в понеделник, за да даде време на преговарящите да постигнат споразумение. "Толкова много зависи от нашия успех", отбеляза Шумър. "Знаем, че светът ни наблюдава."
Държавният глава Джо Байдън призова конгресмените да приемат допълнителен пакет от помощи, който да осигури 50 млрд. долара нова помощ за сигурността на Украйна в борбата й срещу руската агресия, както и 14 млрд. долара за Израел, който води война срещу Хамас в Газа.
Републиканският председател на Камарата на представителите Майк Джонсън, както и републиканците в контролирания от демократите Сенат, многократно са посочвали, че ще гласуват за тази помощ, само ако тя е съчетана с нови мерки за контрол на американско-мексиканската граница. Украинският лидер Володимир Зеленски, говорейки при завръщането си у дома след срещи във Вашингтон, коментира, че очаква Конгресът скоро да приеме необходимите мерки.
Във вечерното си видеообръщение Зеленски изтъкна, че е чул от председателя на Камарата на представителите Джонсън "думи, изразяващи уважение към нашия народ, към нашата борба. Имаше важни съвети, важни споразумения."
"Ще продължим работата си", категоричен бе той. "Очакваме, че Конгресът ще одобри ключовите решения в близко бъдеще", допълни украинският президент. "Ние трябва да спечелим."
Всяка сделка, постигната в Сената, който демократите контролират с мнозинство от 51-49 гласа, ще трябва да получи одобрението и на Камарата на представителите, която републиканците контролират с 221-213 гласа, преди да влезе в сила. Конгресмените от Камарата на представителите напуснаха Вашингтон по график днес, за да започнат ваканцията си.
"Постигаме напредък и Белият дом е ангажиран, което е добре. Всичко е окуражаващо", заяви пред журналисти сенатор Джон Тюн, републиканец №2 в Сената, като предупреди, че "в момента все още се обсъждат концепции".
Все пак някои сенатори и от двете партии изразиха загриженост. Републиканският сенатор Том Котън заяви, че преговарящите са постигнали напредък, но остават "много далеч" от споразумение. Той добави, че демократите не са представили предложенията си в писмен вид и не са взели отношение по искането на републиканците да ограничат правомощията на Байдън за "амнистия", които той използва, за да позволи на стотици хиляди мигранти да влязат законно в САЩ.
Моля, подкрепете ни.