Реклама / Ads
1| 1280 |25.02.2025 НОВИНИ

Анализ: Най-трудните за преодоляване дисбаланси в пенсионната система са заради спонтанни политически решения

.
Източник: БГНЕС
Икономическият и социален съвет представи визия за развитието на пенсионната система в България, включително и за капиталовите стълбове. Това стана в рамките на дискусия за дългосрочното развитие на пенсионната система и обсъждането на изводите, застъпени в доклада "Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване", изготвен от Икономическия и социален съвет.
 

“В края на миналата година Икономическият и социален съвет приключи един обширен анализ, който обхваща развитието на съвременния модел на пенсионна система с трите стълба.

 

Ценността на този анализ е не само, че проследява с години значимите реформи, които са правени, до каква степен са били правилни за съществуващия модел, но и предлагаме 60-70 страници конкретни решения по първи, втори и трети стълб как да бъде усъвършенствана самата система”, казва Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет, предаде БНР.







Тя обясни, че ИСС е единственият по рода си консултативен орган, който обединява мнението на работодатели, синдикати и граждански организации, така че голяма част от тези предложения са били обект на дълги преговори между всички страни, за да се намери балансирано и разумно решение, като има и краткосрочни и дългосрочни решения.

 

“Видяхме, че през годините, най-трудните за преодоляване дисбаланси, които са се получили в пенсионната система, са следствие на по-спонтанни политически решения, които не стъпват на определени експертни анализи и това води до изкривяване и несъвършенства, включително и пробойни в системата.

 

Лошата демография на България, както и поредица от решения, които са вземани по отношение на адекватността, всъщност задълбочават финансовата нестабилност на системата”, казва още тя.

 

По думите ѝ целта на анализа и предложенията, които дават е първо, да има финансова стабилност на системата, т.е. във все по-голям процент да може да се издържа от осигуровките на работещите хора и на второ място, да се осигури адекватност на пенсиите, т.е. да има предвидимост в начина, по който ще растат от тук нататък пенсиите.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 1395 |25.02.2025 Със съвместно писмо до Лагард и Урсула фон дер Лайен: МФ и БНБ пратиха искането за конвергентен доклад . 0| 1559 |25.02.2025 Риск от неизпълнение на над 6 млрд. лв. данъчни приходи в бюджет 2025 . 0| 1529 |25.02.2025 Взрив е избухнал във военен институт в Братислава . 0| 1955 |25.02.2025 Лични разкрития зад закрити врати: Съдът разпитва Семерджиев за бившата полицайка Симона Радева

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads