Реклама / Ads
7| 5395 |09.01.2025 НОВИНИ

Анализаторът Пламен Димитров: Крушката си има опашка - САЩ не за първи път искат земя на Дания

.
Вирджинските острови
Крушката си има опашка - по повод желанието на Тръмп да купи Гренландия от Дания, трябва да припомня, че сделка за покупка на датски острови от САЩ в Америка вече се е случвала през 1917 г. Става въпрос за днешните Вирджински острови, които тогава се казват Датски Западни Индии, намират се източно от Пуерто Рико.
 

 Два от тези острови – Сейнт Джон и Сейнт Томас са заселени и колонизирани от датчаните през последната третина на 17 век, а през 1733 г. Дания купува от Франция и остров Санта Крус. През 1754 г. всички тези острови официално са обявени за датски колонии. През 18 и 19 век главният бизнес на островите е отглеждането на захарна тръстика с помощта на многобройни роби, докарани от Африка. Те обаче вдигат кървави бунтове и след средата на 19-и век на островите настъпва икономически упадък. Към началото на 20-и век те вече получават солидна субсидия от бюджета на Дания, така както днес това се случва с Гренландия.

 

САЩ проявяват интерес към датските острови в Карибско море през 60-те години на 19 век и през 1867 г. е сключен първият договор за продажбата им. Датският парламент ратифицира сделката, но не и Сенатът на САЩ, на сенаторите във Вашингтон тя им се видяла неизгодна и така островите си остават датски. Преговорите между САЩ и Дания са възобновени през 1899 г. и през януари 1902 г. има нова сделка за продажба на островите за 3,5 млн. долара, които трябвало да се изплатят в злато. Този път е ред на датския парламент да я блокира. Продажбата е одобрена от долната камара на парламента в Копенхаген, но в горната камара един глас не достига за ратифицирането й – 32 депутати са „за“, 32 – „против“ и един се въздържа. Драмата е пълна - за да провалят сделката, опозиционерите в парламента буквално донасят на ръце един 97-годишен депутат, който също гласува.

 

Следващият рунд от преговори между САЩ и Дания за продажбата на Датските Западни Индии започва по време на Първата световна война. Американците се опасяват, че островите може да бъдат завладени от Германия и така тя да застраши и Панамския канал. Този път всичко върви гладко – договорена е цена от 25 млн. долара, които са равни на днешни $700 млн. Договорът за продажбата е подписан през август 1916 г., като през декември с.г. той е одобрен на референдум в Дания , 64% от гласувалите подкрепят сделката. Интересно е, че неофициален референдум се провежда и сред жителите на самите Датски Западни Индии, като 99 процента от тях гласуват да станат част от САЩ. На 31 март 1917 г., само няколко дни преди САЩ да влязат в Първата световна война, цената е платена и Вашингтон поемат владението на островите, преименувайки ги на Вирджински острови на САЩ.

 

Нещо много важно – в договора, с който САЩ купуват островите от Дания през 1917 г., е записано, че Вашингтон не възразява срещу това датското правителство да разшири своите политически и икономически интереси върху целия остров Гренландия.

 

Пламен Димитров, Българско геополитическо дружество

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2169 |09.01.2025 Украинският военен министър обсъди с американския си колега сътрудничество в ключови сфери . 36| 8028 |09.01.2025 Гордостта да си подлога и да подкрепяш смъртта на невинни: Путинските медийни лекета у нас поеха и ПР-а на Ким Чен Ун . 0| 2173 |09.01.2025 Сметната палата проверява изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост . 3| 6539 |09.01.2025 Депутатите изслушват шефовете на службите. Приеха промените в църквата и осигуриха пенсиите /видео/

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads