Реклама / Ads
11| 4473 |25.02.2020 НОВИНИ

Ананиев: Доброволната карантина - за сметка на годишния отпуск

.
Кирил Ананиев Източник: БГНЕС
Доброволната карантина - за сметка на работника. В платен или неплатен отпуск ще излизат служителите, завърнали се от засегнатите от коронавируса райони.
 

Две седмици трае карантинния период. Властите в страната призовават всички наши сънародници, завърнали се в България от страни с диагностицирани пациенти, да се изолират доброволно. Възникна обаче въпросът какво ще се случи с работата им - ще бъде ли считано отсъствието им като болничен или той ще е за сметка на джоба на служителя.

 

Пред bTV шефът на кризисния щаб - Венцислав Мутафчийски, заяви, че механизъм няма и всичко е въпрос на договорка между работодател и работник. Здравният министър Кирил Ананиев пък бе категоричен - Платен или неплатен отпуск трябва да си пуснат хората, които се връщат от високорисковите райони и има съмнение, че могат да са болни от коронавируса. За наблюдението им пък отговарят общопрактикуващите лекари.

 

„Два са възможните варианти – или платен или неплатен отпуск през тези 14 дни“, уточнява Ананиев и добавя, че разчитат на съвестта на хората доброволно да остават под карантина у дома, както и че първата му работа е да се обади на работодателя си и да го информира, че е дошъл от опасен район и, че му се налага да си остане у дома.

„Близките на човека, останал под карантина ще продължат да ходят на работа, но той трябва да се затвори в една стая и да не комуникира по традиционния начин в този 14 дневен период“, обяснява министърът.

 

От своя страна социалният министър Деница Сачева коментира, че ще бъде обсъден вариантът Наредбата за работното време и отпуските да бъде променена.

 

„Ще поставя този въпрос да бъде обсъден и да има координационен механизъм. В момента обръщаме повече внимание на медицинската част, а управленско-организационните аспекти още са неясни. По-скоро смятам, че трябва да има координация на регионално и национално ниво. Не на последно място смятам, че трябва да бъдат включени по-активно и личните лекари в преценката кога хората трябва да останат вкъщи“, заявява министър Сачева.

 

Според нея е по-наложително да има ясен национален координационен механизъм на всички институции, защото проблемът, с която и да било пандемия е както медицински, така и свързан с общата система на здравеопазването и икономически.

 

„Нали разбирате, че ако всички масово в паника излязат в отпуска това също ще има сериозни икономически поражения. Трябва да действаме много внимателно в това отношение“, коментира тя.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 4787 |25.02.2020 КНСБ: Неадекватно е да се говори за ”доброволна карантина” . 0| 4121 |25.02.2020 Д-р Николова: За карантината за коронавируса се дават болнични . 2| 4462 |24.02.2020 След обучение в Италия 20 деца и двама учители са под карантина в Пловдив . 7| 5330 |24.02.2020 14-дневна карантина в Сливен заради коронавируса

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads