Арман Бабикян: Желанието за демилитаризация е за да се харесаш на повече хора
Балансът трудно може да бъде постигнат с разнобой, защото когато говорим за баланс, трябва да говорим за баланс в междудържавни отношения, а в момента изглеждаме като страна, която има разнобой в собственото си усещане и в собствената си политика, затова и няма как да звучи добре. Ако търсим баланс за акваторията на Черно море, трябва да си дадем ясна сметка за фактите, а фактите са налице. Страната, която се въоръжава, която промени баланса в съотношението на силите в Черно море, е Русия. Тук не става въпрос за това кой кого обича и какви отношения сме имали в исторически план. Не говорим и за нужда България да балансира между НАТО и между Русия. България е част от НАТО и въпросът с този баланс е приключен много отдавна. Той не се решава днес.
Бабикян допълни още: Нелепо звучи обяснението, че Русия взема мерки срещу България, когато някой е анексирал чужда територия и когато някой провокативно нарушава чуждо пространство. Нито една от страните от региона на Черно море не е предприела подобни мерки срещу Русия, за да се налага тя да взема ответни мерки. Ако се обърнем към решенията на срещата на НАТО във Варшава, ще видим, че дори и декларираните от Алианса мерки не са адекватни нито по брой на въоръжените части, които се разполагат, нито по обем и мощ на техниката, която се разполага на стоящите от другата страна на границата руски съединения. Те са в пъти по-малки. Това е просто деклариране от страна на Алианса на заявката, че няма да бъде толерирана такава политика, а не се търси обикновена надпревара или надцакване в сферата на въоръжението.
Според Арман Бабикян желанието за демилитаризация звучи прекрасно, но е толкова далеч от реалността, че служи единствено за вътрешнополитическа употреба в България и за някакъв опит да се хареса човек на повече хора.
Моля, подкрепете ни.