Реклама / Ads
1| 5009 |22.08.2017 НОВИНИ

Армията, НЕК и АЕЦ ”Козлодуй” останаха без застраховател

.
Източник: БГНЕС
Комисията за финансов надзор е отнела лиценза на застрахователна компания ”Надежда”. Решението, взето на 17 август, е без прецедент в новата история на България.
 

Сред клиентите на дружеството е Министерството на отбраната, съобщава в днешния си брой в. „Сега“. Вчера служители на МО са се оплакали, че вече има откази да се изплащат полици.

 

Според в. "Капитал" сред клиентите на ЗК "Надежда" са още НЕК, АЕЦ "Козлодуй", ЧЕЗ. Мажоритарен собственик е Виктор Серов, който осъществява контрол през "Ви веста холдинг", държаща 87.21% от капитала. Той е и председател на Съвета на директорите. Според решението на КФН за компанията има две възможности - ликвидация или фалит, като председателката Карина Караиванова трябва да внесе в съда документите за откриване на процедура по несъстоятелност.

 

Виктор Серов коментира, че ще обжалва отнемането на лиценза, но и че бизнесът на дружеството е съсипан.

 

За проблеми в ЗК "Надежда" се заговори още след приключването на стрес тестовете в застрахователния сектор през февруари. Одитът на френската MAZARS SA разкри, че компанията не покрива изискванията за капиталова адекватност и платежоспособност. По този повод регулаторът даде срок на застрахователната компания до края на 2017 г. да предприеме необходимите мерки.

 

През юни КФН прати квестор в "Надежда", който да установи реалното положение. Още тогава КФН забрани на застрахователя да се разпорежда с активите си за срок от един месец - заради нарушения на нормативната уредба, свързани с образуването на техническите резерви и спазването на минималното капиталово изискване. Сега от решението на КФН се разбира, че през последната година ЗК "Надежда" рязко е разширила бизнеса си в Италия, което налага поддържане на допълнителни резерви, каквито до този момент не са били заделяни.

 

С решението от 17 август се забранява на компанията да сключва нови застрахователни и презастрахователни по всички класове застраховки за срок от 6 месеца, както и да се разпорежда свободно с активите си до започване на производство по ликвидация или несъстоятелност. От мотивите за отнемане на лиценза става ясно, че според КФН всички предложени от ЗК "Надежда" мерки за покриване на минимално капиталово изискване са нереалистични и недостатъчни. Освен това комисията твърди, че не е получавала навреме обективни и достоверни данни за финансовото състояние на застрахователя.

 

Собственикът на ЗК "Надежда" Виктор Серов казва, че вече има образувани 5 дела срещу регулатора и ще заведе още три. "Продължаваме докрай, макар че бизнесът е вече съсипан. Създадохме една европейска компания, която беше унищожена от институция, чието предназначение е да брани интересите на бизнеса. С това тя на практика затвори вратите на Италия за българския бизнес", твърди Серов. 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 6604 |02.08.2017 Нестор Несторов: Убийствата на прехода останаха неразкрити . 1| 6286 |28.07.2017 Удължават с още 20 години живота на пети и шести блок на АЕЦ ”Козлодуй” . 1| 7206 |22.07.2017 Уволниха шеф в АЕЦ ”Козлодуй” . 1| 5529 |21.07.2017 Президентът: Ако правителството модернизира армията, ще сме опашката на НАТО

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads