Според съда съществува реална опасност Симеонов да се укрие или да извърши друго престъпление, ако бъде освободен, тъй като преди задържането си се е укривал в продължение на 24 дни.
По време на заседанието обвиняемият поиска по-лека мярка за неотклонение, за да може да бъде при свой роднина.
Определението на съда подлежи на обжалване пред Апелативния съд – Варна в тридневен срок.
Четири обвинения и възможен доживотен затвор
Прокуратурата повдигна срещу Асен Симеонов четири обвинения. Най-тежкото е за отвличане на малолетно лице при условията на опасен рецидив. За това престъпление законът предвижда наказание от 10 до 20 години затвор или доживотен затвор, както и конфискация на част или цялото имущество.
Освен това той е обвинен за противозаконно лишаване от свобода на малолетно лице, противозаконно нарушаване на неприкосновеността на жилище и причиняване на средна телесна повреда на майката на Наталия.
След задържането си Асен Симеонов отрече обвиненията. При конвоирането му във Варна той заяви пред журналисти: „Не съм отвличал Наталия“. По време на съдебното заседание поиска по-лека мярка за неотклонение, за да може да бъде при свой роднина.
Как приключи издирването
Издирването на Асен Симеонов продължи 24 дни и прерасна в една от най-мащабните полицейски операции в региона. В акцията участваха служители на областните дирекции на МВР във Варна и Шумен, както и екипи на Главна дирекция „Гранична полиция“ и Жандармерията. Полицаите използваха дронове, следови кучета и провериха десетки адреси, изоставени постройки и местности, за които имаше информация, че издирваният може да използва за укритие.
По данни на разследването Симеонов и 11-годишната Наталия са се придвижвали основно пеша покрай железопътната линия Варна – София. През деня се укривали в царевични и слънчогледови ниви, а нощем преминавали през различни населени места.
Разследващите проверяваха и други престъпления, извършени в района през този период, включително кражба от хранителен магазин в село Мадара и грабеж на жена край село Васил Друмево, за които има съмнения, че са извършени от Симеонов.
Пробивът в издирването идва вечерта на 22 юли, когато шофьор подава сигнал, че е видял мъж и дете край пътя между селата Дибич и Илия Блъсково. Малко след полунощ на 24 юли полицейски екип забелязва Симеонов край търговски обект в шуменското село Овчарово и го задържа без съпротива. След въпрос на полицаите той посочва, че Наталия е наблизо. Детето е открито на около 50 метра от мястото на ареста, скрито в храсти с две раници до себе си.
Според прокуратурата най-вероятният мотив за отвличането е свързан с личните отношения между Симеонов и майката на момичето. Към момента разследващите посочват, че нямат данни за физическо посегателство над детето, но всички обстоятелства по случая предстои да бъдат изяснени в рамките на досъдебното производство.