Атакуваме Рио с 33-ма висшисти
Мъжете превъзхождат нежната половина със 7 представители – 29:22, а повечето от родните представители не са занемарили образованието си за сметка на спорта и учат в университет.
С най-много представители сред българските олимпийци очаквано е Национална спортна академия „Васил Левски“ - 17. В класацията следва Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ с 3-ма олимпийци, Югозападен Университет с двама, а цели 10 други висши завадения са с по един. Сред тях има три университета в САЩ, един от нашите учи вече трета година за зъболекар (състезателят по фехтовка Панчо Пасков), а Елис Гури е с диплом от Албанската спортна академия, съобщава bTV.
Състезателят в борбата е родом от Албания. Той и неговият колега на тепиха - Владимир Дубов, са двамата легионери в българската делегация. Дубов е бесарабски българин, роден в Украйна, но от скоро се установи със семейството си в Перник.
Носителят на златен пояс от турнира „Дан Колов” е единствения представител от града. Най-много в Рио са софиянците – 11. Следват Пловдив (8) и Хасково (3).
Столичани обаче получават голяма подкрепа от ансамбъла по художествена гимнастика, тъй като четири от петте състезателки са от София. Една от възпитаничките на Ина Ананиева е най-младата дама в делегацията ни. Любомира Казанова, която зае място на Цветелина Стоянова, навърши 20 години на 23 май тази година.
Грацията ни обаче отстъпва по възраст на младата ни надежда в кануто – Ангел Кодинов. Българският представител ще навърши 19 дни след като форумът в Бразилия приключи.
17 години – точно толкова е разликата между Кодинов и най-възрастния в делегацията ни – борецът Димитър Кумчев.
Той е представител на най-успешният спорт за България на олимпийски игри. На тепиха са спечелени общо 68 медала, от които 16 златни.
Българските представители ще се опитат да прибавят още отличия към 215-те до момента (с присъдения служебно сребърен медал на Милка Манева от Олимпийските игри в Лондон 2012).
Моля, подкрепете ни.