Атанас Пеканов: Мерките са правилни. Грешка беше, че ги обявихме от днес за утре
„Грешка беше, че обявихме мярката „зелен сертификат“ от днес за утре“, добави Пеканов.
Той обаче обясни, че правилността им се аргументира с повишения брой на ваксинирани с първа игла, както и с това, че бизнесът не е затворен. Пеканов поясни още, че се чака мнението на експертите относно признаването на антителата за получаване на зелен сертификат, като решението трябва да вземе МЗ.
Той смята, че в момента не е нужно да бъдат отпускани компенсации за бизнеса, тъй като зелените сертификати са били въведени като мярка, с която да се избегне пълен локдаун: „Мерките в помощ за бизнеса може да ги има само при реално затваряне. В момента сме дали мярката, която избягва пълно затваряне. През лятото имахме най-щадящи мерки в цяла Европа, именно за да насърчим бизнеса. Подпомагането от държавата не може да е безкрайно. Бизнесът също трябва да насърчава ваксинацията“.
Планът за възстановяване
„Следващата седмица ще получим отговор на предложенията си в Плана за възстановяване, за много то тях вече знаем, че ще бъдат приети. За други предложения знаем, че има технически дискусии, а за енергетика и върховенство на закона продължават политически дискусии и се очаква да бъдат затворени дискусиите“, обясни вицепремиерът от служебното правителство.
Съдебната реформа
Той отчете и относно реформите, свързани с отчетността на главния прокурор, обществените поръчки и антикорупционните мерки Министерството на правосъдието е свършило доста работа:
„Това са реформи, заложени в плана. За зеления преход ще продължат нелеки преговори. Индикативната дата за затваряне на въглищните централи е 2038 г., което ще бъде обсъждано и ще искаме да я удължим до 2040 г., но тази дата ще трябва да утвърдена от парламента и освен това да видим каква ще е позицията на европейските институции, които ще искат по-ранна дата. Именно това са преговорите“.
Пътят към Еврозоната
По думите на Атанас Пеканов 2024 година не е твърда дата за приемане на еврото.
„Трябва да излезе доклад догодина на ЕЦБ и ЕК, с който да кажат дали страната ни е готова през 2024 г. да се присъедини към еврозоната и тогава ще бъде суверенно решение на България дали иска да се присъедини по-рано или по-късно – решението трябва да е на редовен кабинет“, обясни той.
Моля, подкрепете ни.