Атанас Русев: Институциите нарушават закона за дюните
Един от трите плажа за природосъобразен туризъм у нас – Корал е труднодостъпен за туристите. Те трябва или да минат през желязна бариера, или да прескочат ров. По цялото протежение на плажа е поставена мрежа с бодлива тел.
Испанската компания, придобила преди години терените зад плажа ги огради, за да ги опази от къмпингуващи. Природозащитници твърдят, че част от колчета са поставени върху дюни. Според тях, предлаганите законови промени няма да опазят дюните, дори ще ги унищожат.
„Държавните институции не спазват законите години наред. Това не се случва само тук, а навсякъде по Черноморието ни. 3 272 дка дюни са станали частни през последните 15 години, специализираните карти за дюни са приети преди 5 години. По закон – тримата министри трябва да ги вкарат в кадастралните карти и тези дюни да станат част от държавата”, коментира пред bTV Атанас Русев, Сдружение „Да запазим Корал”.
По думите на Русев, частни интереси спират отговорните институции да вкарат дюните в кадастрални карти.
„Проблемът не са палатките и глобите за дюните. Тази природа трябва да се съхрани, една хавлия няма да ѝ навреди, проблемът е тук да не се позволяват строежи”, посочи Милена, която живее в района.
Внесеният законопроект за изменение и допълнение на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие не прави промени в действащото законодателство по отношение на дюните или къмпингуването. Целта е да се опазят в максимална степен дюните, но не се създават нови забрани, нито се променят условията за къмпингуване.
Това каза Василка Цанева, отговаряща за концесиите в Министерството на туризма.
Законът за устройство на Черноморското крайбрежие не се спазва. Това обяви Любомир Попйорданов, председател на Българската асоциация за алтернативен туризъм.
„Аз смятам, че проблемът с дюните е субсидиарен – по-големият проблем е, че не се спазва Закона за Черноморското крайбрежие. Той е за едно устойчиво ползване на крайбрежието, неговото устрояване и запазване на природата и на ландшафта. Този ландшафт се изгубва, независимо дали става дума за дюни, скали с бряг”, допълни Попйорданов.
Той обяви, че се притеснява промените да не регламентират строежите върху защитени територии.
Моля, подкрепете ни.