Реклама / Ads
1| 2463 |13.07.2025 ГЛАСЪТ

Аве Цезаре! Диктаторът, когото народът и войниците боготворели; велик воин, политик и писател

.
Победителят Цезар...
В Италия днес на много места чувстват рождената дата на своя велик пълководец Гай Юлий Цезар. Датата не е официален празник, но на местата, свързани с него, хората винаги отбелязват важния ден.
 

Диктатори в историята на човечеството е имало и продължава да има в нашето съвремие. Повечето са били ненавиждани заради тяхната жестокост, извратеност, потъпкване на човешките права и алчност.

 

Гай Юлий Цезар е от малкото изключения. Той е от онази рядка порода мъже, които успели да съчетаят таланта и волята си в името на държавата и народа.

 

Плутарх написал две биографични книги – за Александър Велики и за Гай Юлий Цезар. В една от главите той сравнява двамата велики пълководци.

 

Шекспир създава великолепна драма за Цезар, която се играе и до днес в стотици театри по света. За ролята на Цезар във филмираната пиеса на Шекспир през 1953 г. Марлон Брандо е номиниран за „Оскар“. Легендата Ален Делон също е играл Цезар, както и много други звезди на киното.

 

Великият римски пълководец е роден на 13 юли през 100-а година пр.н.е. в патрицианско семейство.

 

Гай Юлий Цезар е една от най-прочутите личности в историята, променил напълно облика на древен Рим, променил и немалка част от света по онова време. Отговорен за възхода на Империята, без самият той да получи някога титлата император. Той е човекът, за когото мнозина смятат, че е безпощаден завоевател. Но той също е и мъжът, който се ръководи от принципа „Побеждавай и прощавай“! Военачалникът, който изминавал в походите десетки километри на ден заедно с войниците от легионите. Влизал в битките, въртял майсторски меча, отивал на най-опасните места. Не обичал да се убиват пленниците, предпочитал да превърне враговете в приятели на Рим.


.
Младият Гай Юлий Цезар

 

„Да преминеш своя Рубикон“!

 

Фразата, известна днес като синоним за преодоляване на житейски трудности, идва от началото на Гражданската война в Рим. Превеждайки своите легиони през реката Рубикон, разделяща Италия от Галия, през 49 пр.н.е., Цезар започва гражданска война. От нея той излиза победител и господар на римския свят. След като поема управлението, Цезар започва дълбоки реформи в римското общество и държава.

 

Veni, vidi, vici

„Дойдох, видях, победих“ са думите, с които Цезар уведомява в писмо приятеля си Гай Матий за бързата си победа в битката при Зела (август 47 г. пр. Хр.) срещу цар Фарнак. Други прочути фрази на Цезар са: „Великите начинания не трябва дори да се обмислят“, „По-добре да загинеш веднага, отколкото да живееш в очакване на смъртта“, „Най-страшният враг се крие там, където човек не гледа“.

 

Прекрасен юрист, оратор и писател

 

Талантът на Гай Юлий Цезар като пълководец е безспорен. Стратегиите и спечелените сражения се изучават и до ден днешен във военното дело. Той обаче има и други таланти. Цезар е считан през целия си живот за един от най-добрите оратори и автори на проза в Рим. Дори Цицерон, който не е негов поддръжник, признава качествата на Цезар в реториката и стила на изразяване. Езикът му се смята за образец на класическия латински. За съжаление, по-голямата част от произведенията му са изгубени. Стотици римляни се събирали да слушат защитните му речи на обвинени във Форума.

 

И ти ли, Бруте“? Важи и до днес…

 

Няма категорични доказателства, че при убийството на Цезар той е изрекъл точно тази фраза. Учените спорят по въпроса какво точно е казал умиращият владетел, но е ясно, че Шекспир я използва в пиесата си „Юлий Цезар“, където всъщност формира първата част на макаронически ред: „Et tu, Brute?“. Това, което със сигурност се знае, е, че Цезар е прободен 23 пъти от предателите сенатори, като вторият удар, нанесен в сърцето, е бил фатален. Марк Юний Брут е негов близък приятел, заедно воюват и превземат Галия. Но Брут е считан от някои за син на Цезар, защото пълководецът е имал голяма любов с майка му Сервилия.

 

Колко пъти ви се иска да изречете "И ти ли Бруте?"...


.
Убийството на Цезар...

 

Юлий Цезар и месец юли

 

Доказано е, че при завоюването на Египет римляните се запознават с нов за тях начин на летоброене и Юлий Цезар решава да го въведе в Рим. Той обаче е по-прецизен и свързва слънчевата година с европейското местоположение спрямо Слънцето и съответно с европейските сезони. По нареждане на Юлий Цезар александрийският математик Созиген създава римски календар, наречен Юлиански. Въведен е в Римската империя на 1 януари 46 г. пр.н.е. и така 1 януари става начало на годината. В него продължителността на годината е 365 дни и 6 часа. Всяка четвърта година се смята за високосна и се състои от 366 дни. Месец юли е кръстен на негово име.

 

Аве Цезаре!

 

Римските гладиатори преди бой се обръщали към Цезар с думите „Ave Caesar! Morituri te salutant!“ („Аве Цезаре, отиващите на смърт те приветстват!“).

„Цезар“ се превръща в титла след смъртта на Гай Юлий, когато управлява неговия наследник Октавиан Август. Етимологията на името е неясна, което дава повод за различни предположения. Възможна е връзка с римския глагол caedo – режа. Друга възможна връзка е с caesaries – понятие за здрава коса, което в хумористичен смисъл би могло да намеква за склонността на Цезар към оплешивяване.

 

Заболяване

 

Дълго време се е смятало, че припадъците на Цезар се дължали на епилепсия. Този мит е оборен от съвременната наука. Поредица от изследвания доказват, че той е претърпял серия от миниинсулти, последиците от които го тормозят до края на живота ме. Историята с епилепсията по всяка вероятност е измислена, защото по онова време се е считало, че това е „свещена болест“ – мит, останал от древните гърци.

 

Любовни връзки

 

Знае се със сигурност, че майката на убиеца на римския владетел Марк Брут – Сервилия, е дългогодишна любовница на Цезар. Другата му голяма любов е Клеопатра – египетската царица. Тя ражда от него син. Спори се и до днес дали тази любов е била толкова завладяваща или е била само едно силно увлечение. Всъщност връзката им се основава на взаимни интереси – той иска търговски път и благоприятна среда за стокообмен, а тя иска абсолютна власт. Което не пречи на създаването на огромно по количество литературни и филмови произведения, основани на отношенията им.

 

Цезар има три официални брака и две деца – Юлия и Цезарион. За Марк Брут се счита, че е извънбрачно дете. Властта след убийството на Цезар обаче се наследява от осиновения му син Октавиан Август, който е и първият император.

Писмата на Цезар са еталон


.
Цезар и Клеопатра

 

"Писмата на Цезар" най-често се отнасят до фразата "Veni, vidi, vici" (Дойдох, видях, победих), която Цезар изпраща в писмо до приятеля си Гай Матий, за да съобщи за бързата си победа в битката при Зела. Това е класическа латинска фраза, която е станала нарицателна и се използва често за бърз и категоричен успех. 

 

Освен тази известна фраза, Юлий Цезар е писал много други писма, които са документи, използвани в историческите изследвания за да се разбере живота и управлението му. Тези писма са били част от кореспонденцията му с различни политически фигури, военни командири и приятели. За съжаление, много от тези писма не са оцелели в оригинал, но текстовете им са цитирани и запазени в трудовете на други историци, като например Плутарх и Светоний. 

 

„Марлборо“ използва Цезар

 

Veni, vidi, vici от латински: Дойдох, видях, победих, са думите, с които, както съобщава Плутарх в своите „Изречения на царе и пълководци“, Юлий Цезар уведомява в писмо приятеля си Гай Матий[1] в Рим за бързата си победа в битката при Зела (август 47 г. пр. Хр.) срещу цар Фарнак II, сина на Митридат VI.

 

Фразата Veni, vidi, vici е използвана и на емблемата на тютюневата компания „Филип Морис“, произвеждаща известните цигари „Марлборо“.

 

Мисли на Цезар, актуални и днес

 

- При възникването на нови обстоятелства слуховете често изпреварват фактите.

- Бих изгорил и дрехата си, ако знаеше плановете ми.

- Дори, когато сте победили в битката, оставете вратичка на противника, иначе притиснат в ъгъла, ще ви изгризе гръкляна.

- Жената до Цезар трябва да е над всяко подозрение.

- Хората охотно вярват в това, в което искат да вярват.

- Великите начинания не трябва дори да се обмислят.

- Гостът не трябва да бъде обиждан.

- Одобрявам измяната, но не и изменниците.

- Победата зависи от доблестта на легионите.

 

Цезар се грижил през целия си живот за своите войници и офицери. Със закон той регламентирал техните заплати, според чиновете и заслугите.

 

Отпускал доживотна пенсия на ветераните и на семействата на загиналите във войните в името на Рим. Много от войниците получавали след дългата служба имоти, а офицерите имения. Затова бил уважаван и обичан от легионерите.

 

В Сената Цезар винаги защитавал бедните и средната класа. Прокарал много закони за подпомагане на болни и хората без доходи, гарантирал социални помощи на нуждаещите се.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 24| 13242 |12.07.2025 Живот и смърт в два свята: Докато в Киев лекар спаси сърце под бомбите, в Москва се носи воня на сталинизъм . 68| 20183 |08.07.2025 В еврозоната сме! Сбогом, Путин. Митрофанова трепери до прозореца, копейки плачат . 32| 16257 |08.07.2025 Путин ги обича мъртви: Хора от кръга му умират като мухи; специален поздрав към българските „копейки“ . 16| 19941 |07.07.2025 Спешно имаме нужда от присъди за важни клечки в БДЖ: Прокурори, а не кризисен ПР и интервюта

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads