Азербайджан влиза във „война“ с Русия
Руската федерация умишлено планира да нанесе болезнен и остър удар върху достойнството на азербайджанците. Настоящата криза беше предизвикана от задържането на повече от 50 азербайджанци в Екатеринбург, уж във връзка с неразкрито наказателно дело. Обстоятелствата около това задържане обаче шокираха Баку и той не остана безмълвен.
Азербайджанските власти не само публично критикуваха Русия , но и отмениха всички културни събития, планирани да бъдат проведени от „руски държавни и частни институции“.
По-късно в Баку бяха задържани двама агенти на руската ФСБ , работещи под прикритие за пропагандната агенция „Спутник Азербайджан“. Същевременно беше образувано наказателно дело относно събитията в Екатеринбург.
Ескалация днес е възможна, но по-скоро трябва да очакваме опити за дестабилизиране на ситуацията в граничните райони, коментират експерти. Например в онези райони на Азербайджан, където живее лезгинското малцинство, а това е дългогодишен инструмент на руско влияние, който те многократно са се опитвали да активират.
Освен това, не се изключва възможността да има още азербайджански погроми в Русия. Може би те ще засегнат значително някой от олигарсите от азербайджански произход, които са, ако не близки, то в работни отношения с президента на Азербайджан Илхам Алиев, коментира Юрий Панченко в своя блог.
Въпреки факта, че отношенията с Русия се влошиха през последните години, в началото на годината видяхме опити от страна на Баку да ги подобри. Последният опит беше преди 9 май, когато Илхам Алиев се съгласи да отиде на парада, но само ако условията относно сваления миналата година самолет бъдат поне частично изпълнени. Той обаче получи отказ и не полетя.
След това се забеляза известна промяна в отношението на официален Азербайджан към Руската федерация. А наскоро, за първи път, азербайджанските медии съобщават, че Путин е агресорът. И това беше преди сегашната ескалация.. Наблюдава се и значително увеличение на споменаванията на Украйна в положителен смисъл, като жертва на агресия, и на Русия като агресор, анализира той.
Не е случайно, че азербайджанците сега активно обсъждат възможността за създаване на турска военна база на територията на страната си. Подобни разговори започнаха на фона на Втората карабахска война, но веднага изчезнаха след нейния край. Сега обаче те се появиха отново.
Досега Азербайджан е предоставял на Украйна само хуманитарна помощ и е отказвал искания за оръжие. Не исканията за оръжие може да бъдат удовлетворени сега. Те си спомнят помощта, която Украйна им е оказала през 90-те години. Факт е, че украинските пилоти са били готови да евакуират азербайджански бежанци, че по време на първата карабахска война.
Тоест, Украйна беше до Азербайджан в най-трудните моменти, припомня анализаторът.
Моля, подкрепете ни.





