Байдън организира безпрецедентна среща на върха между САЩ, Южна Корея и Япония
Форумът ще отбележи „нова епоха на тристранно сътрудничество“, заяви във вторник държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън. Байдън държи категорично да смекчи ненавистта между двете регионални сили, породена от жестоката колонизация на Корейския полуостров от Япония от 1910 до 1945 година. САЩ, които са съюзници както на Сеул, така и на Токио, искат да покажат единен фронт срещу амбициите на Китай и заплахата от Северна Корея. И за да се увери, че ще отправи именно такова послание, Байдън избра да разговаря с японския премиер Фумио Кишида и с южнокорейския президент Юн Сук-йол в Кемп Дейвид – емблематично място за историята на американската дипломация, посочва АФП.
Тримата лидери възнамеряват да обявят инициативи за сътрудничество в областта на ракетите, разузнаването и високите технологии. Те също така ще декларират и ангажимент да стимулират визията за „свободна, отворена, устойчива, сигурна и свързана Индо-тихоокеанска зона“, информира Блинкън.
От избирането си миналата година Юн Сук-йол опитва да намери решение на тежкия конфликт заради насилствения труд, на който много корейци са подложени през колониалната епоха. Той отиде през май в Япония – историческа визита за последните 12 години. А във вторник, по време на церемония по случай годишнината от освобождаването на Южна Корея, каза, че двете страни „са вече партньори“.
Целенасочената политика на затопляне на отношенията обаче не означава задължително, че е популярна сред южнокорейското население, а и поражда известен скептицизъм в Япония, обобщава експертът от Центъра за международни и стратегически изследвания Кристофър Джонстоун.
Кемп Дейвид, почивната станция на американските президенти в планините на Мериленд, е била свидетел на исторически моменти в американската външна политика. Именно там бяха сключени споразуменията през 1978 г., довели до подписването на мирния договор между Египет и Израел с посредничеството на президента Джими Картър. Резиденцията не е била домакин на международна среща от 2015 година. За пръв път Байдън ще приеме чуждестранни лидери на това място, намиращо се на един час път с кола от Белия дом, допълва Асошиейтед прес.
"Едно от интересните неща в Кемп Дейвид е, че той предоставя на президентите и техните посетители по-неформална обстановка, където те наистина могат да се опознаят на четири очи", казва Сара Флинг от Историческата асоциация на Белия дом.
Британските министър-председатели Уинстън Чърчил и Маргарет Тачър и съветският лидер Никита Хрушчов са само част от известните световни личности, които са прекарали известно време в Кемп Дейвид по покана на американските президенти.
Моля, подкрепете ни.