Реклама / Ads
1| 2422 |19.05.2025 НОВИНИ

България е напълно готова за еврозоната, уверява Асоциацията на банките

.
Източник: БГНЕС
Асоциацията на банките в България (АББ) приветства устойчивото изпълнение на критерия за ценова стабилност - ключово условие за присъединяване към еврозоната.
 

Данните за инфлацията в държавите членки на ЕС през април потвърждават тенденцията за рязко забавяне на инфлационните процеси у нас. Това ясно доказва, че България напълно и трайно покрива изискванията за въвеждане на еврото, отбелязват от АББ в официална позиция до медиите. 

 

Оттам уточняват, че България поддържа едно от най-ниските равнища на държавен дълг в Европейския съюз. Към края на 2024 г. съотношението "дълг към БВП" е 24.1%, далеч под средното ниво за ЕС от 81%. Бюджетният дефицит е в рамките на допустимите 3%, а дългосрочният лихвен процент, използван за оценка на конвергенцията, възлиза на 3.9294% към края на март. В допълнение, за първото тримесечие на 2025 г. брутният вътрешен продукт на страната е нараснал с 3,1%, което нарежда България сред водещите икономики в Съюза по темпове на растеж.

 




АББ припомня, че страната последователно изпълнява ангажиментите си към ЕС за пълноправно участие в Икономическия и валутен съюз. Това включва Преговорната позиция и допълнителната информация по глава 11 "Икономически и валутен съюз" от 2001 г., както и предприетите икономически програми в периода 2002-2007 г. Със самия Договор за присъединяване от 2007 г. България поема ангажимент да приеме еврото при изпълнение на необходимите критерии.

 

"Асоциацията на банките в България застава твърдо зад убеждението, че приемането на единната европейска валута от 1 януари 2026 г. е логичният финал на последователните и консолидирани усилия както на държавата, така и на целия банков сектор", посочват от организацията.

 

Според АББ преминаването от валутен борд към участие в еврозоната ще подпомогне икономическото развитие, ще ускори реформите и ще повиши благосъстоянието на гражданите. Влизането в еврозоната ще има положителен ефект върху цялата икономика - чрез намаляване на разходите за валутни операции, подобряване на инвестиционния климат и стимулиране на вътрешни и външни инвестиции.





От асоциацията допълват, че присъединяването към еврозоната ще улесни международната търговия и ще разшири пазарния достъп за българските компании, като по този начин ще ускори икономическата конвергенция с останалите страни от ЕС.

 

"От 2020 г. насам България вече е част от Валутния механизъм II (ERM II) и Единния надзорен механизъм. Това означава, че банковият сектор на практика до голяма степен функционира в синхрон с изискванията на еврозоната. Банките са напълно подготвени да посрещнат еврото като национална валута, както и като символ на по-дълбоката ни интеграция с ЕС", пишат още от АББ.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2147 |19.05.2025 Нова телефонна измама: Мними полицаи и „банкови служители“ източват пари от жертвите . 2| 2140 |19.05.2025 Ситуацията в ивицата Газа е нетърпима, предупреди Киър Стармър . 0| 2172 |19.05.2025 Зеленски разпореди да се създаде постоянна преговорна група за прекратяване на войната . 3| 2139 |19.05.2025 Смъртността в България остава най-висока в Европа, детската също над средното ниво

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads