България ще внесе наново в ЕК Плана за възстановяване и устойчивост
Премиерът подчерта, че основната задача е да се премахне корупцията, защото тя е една от големите спирачки пред това заложеното в документа да бъде изпълнено успешно.
Планът за възстановяване и устойчивост би гарантирал на страната ни средства, равняващи се на близо 10% от БВП, но, за да бъдат напълно усвоени средствата, корупционните схеми трябва да бъдат стопирани. И тези практика трябва да бъдат унищожени не само по отношение на евросредствата, а по отношение на цялата икономика. Министър-председателят подчерта, че дори преработването на документа да отнеме две или три седмици, по-важното е работата по него да бъде свършена прецизно, за да се гарантира използването на средствата по най-добрия целеви начин.
Това ще ново ремонтиране на плана за възстановяване и устойчивост, който бе изготвен от предишното правителство на ГЕРБ, но бе силно критикувано и преработено. След нови солидни забележки от страна на бизнеса, синдикатите, неправителствени и граждански организации, служебното правителство промени редица от проектите и през октомври най-накрая внесе плана за одобрение в Брюксел. По него страната ни трябва да получи безвъзмездни получи 12.6 млрд. лв. до 2026 г. и авансови 1.6 млрд. при одобрение.
По регламент срокът за оценка на плана е двумесечен, което означаваше, че това трябваше да е факт до 15 декември. Малко преди изтичането на този срок обаче стана ясно, че Европейската комисия е върнала за сериозна преработка Националния план за възстановяване и устойчивост на България, тъй като има огромен брой забележки по него. Оказа се, че ЕК е изписала 44 страници с общо 207 забележки. Така бе договорена нова отсрочка за плана - най-късно до 15 февруари.
Моля, подкрепете ни.