Реклама / Ads
7| 2407 |10.04.2025 НОВИНИ

България се включи в обсъждане на "коалицията на желаещите" за мироопазваща мисия Украйна

.
Миротворци
Министрите на отбраната от “коалицията на желаещите“ се събраха в централата на НАТО в Брюксе, за да обсъдят бъдещата миротворческа мисия в Украйна, а България също се включи. До последно не беше ясно дали страната ни ще участва в дискусиите с представители на общо около 30 държави, които са съюзници на Киев. В крайна сметка сме били представени от зам.-министъра на отбраната Радостин Илиев.
 

Съюзниците се срещат, за да продължат обсъжданията на потенциална мироопазваща мисия, ако бъде постигнато споразумение за прекратяване на огъня с Русия. Срещата е водена от френския министър на отбраната Себастиeн Лекорню и британския му колега Джон Хийли. Коалицията включва европейски държави, Канада и Австралия, но изключва Съединените американски щати.

 

Украински, френски и британски военни представители водят разговори, за да определят нуждите на Киев от такава мисия - Украйна иска миротворци, които да възпират бъдеща руска агресия. Началниците на генералните щабове на Франция и Обединеното кралство вече бяха в Украйна и сега предстои да се разбере какви ще са резултатите от т.нар. сили за подсигуряване.


Украинският президент Володимир Зеленски подчерта колко важно е присъствието на чуждестранни войски по суша, въздух и море за гарантиране на мира. „Нашите партньори разбират от какво се нуждае Украйна“, каза той, акцентирайки върху противовъздушната отбрана.

 

Зеленски отбеляза също така значението на мандата на войските и инфраструктурата и спомена, че очаква яснота относно сроковете на мироопазващата мисия в рамките на следващия месец.

 

Павло Палиса - главният съветник по отбраната на Украйна - заяви, че около десетина държави биха желали да се присъединят към коалицията и да изпратят войски в Украйна, предава думите му Politico. „Говори се и за участието на балтийските и скандинавските страни“, каза Палиса пред репортери.

 

Много държави, включително Великобритания, се колебаят дали да изпратят войски без подкрепата на САЩ, които са абсолютната променлива в уравнението под ръководството на президента Доналд Тръмп. Ако НАТО бъде включена в мисията, то така може да се осигури и участието на Щатите.


Припомняме, че 51-вото Народно събрание прие декларация, с която се казва, че България няма да праща военни в Украйна. Към момента страната ни е участвала в две срещи на "коалицията на желаещите", като бе представена от премиера Росен Желязков. В единия случай той се включи с видеовръзка, като отново имаше известни колебания дали България е поканена в дискусията с най-важните поддръжници на Киев: Росен Желязков посочи как България вижда справедливия и траен мир в Украйна (ВИДЕО).

 

България предложи да бъде сформиран многонационален морски координационен център за осигуряване на безопасността на корабоплаването в Черно море, както и ние да сме домакин.

Реакции

 

Все още няма решение какво би представлявала мисията в Украйна на държавите от т. нар. коалиция на желаещите, каза върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас, цитирана от БТА. Обсъждат се различни възможности - мисията да бъде за наблюдение, мироопазваща или отбранителна. Въпросът е, ако има мир, какви войски ще бъдат необходими, поясни тя. "Трябва да преценим възможностите и САЩ да бъдат с нас, САЩ също имат интерес от мира и стабилността в Европа", добави Калас.

 

Британският министър на отбраната Джон Хийли коментира в рамките на срещата, че мирът в Украйна трябва да бъде траен. "Единни сме в желанието да осигурим бъдещето на Украйна след постигането на мир. Ще обсъдим как с изработените оперативни планове да бъдем напълно подготвени при постигането на мирно споразумение. Ние сме сериозни и изпращаме сигнал на президента Путин, министър Умеров (министърът на отбраната на Украйна - Рустем Умеров, бел. ред.) и на украинския народ - стоим до вас по време на битката и ще стоим до вас и по време на мира", заяви Хийли.

 

"Европа има 2 млн. войници в униформи - въпросът е колко сме мобилни и колко от тях можем да изпратим на място", каза министърът на отбраната на Латвия Андрис Спрудс. Нужна е и защита на източния фланг, както и да не отслабваме нашата отбрана, "тъй като имаме агресор на границата", акцентира той.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2307 |10.04.2025 90-дневното примирие в търговската война е и за преоценка, вярва Иван Михайлов . 1| 7557 |10.04.2025 Преди Великденските празници ще плащаме и под 2.40 лв. за литър гориво, убеден е експерт . 10| 13205 |10.04.2025 Приходите от КПКОНПИ са по-малки от издръжката им, Хампарцумян попиля комисията . 2| 2266 |10.04.2025 Консервативният ХСС одобри коалиционното споразумение в Германия

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads