В БАН работят за ваксина срещу COVID-19, но са на ранен етап
Друга група от Института работи по плазмотерапията. Направени са пилотни изследвания за преливане на плазма от преминал вируса към болен. Резултатите са изключително обнадеждаващи. В България няма толкова преболедували, за това изследователите не могат да работят интензивно по този проект.
"На този етап разчитаме на финансиране от Институт "Пастьор" и на дарения. Според мен държавата трябва да се ангажира много повече с това финансиране", добави Петрова. Тя е оптимист относно разработването на ваксина в световен мащаб.
"Хиляди са в клинични изпитания. Много напред в разработката е европейската ваксина. Ще се произведат достатъчен брой дози през януари следващата година. Ние тестваме хлорохинови производни, като се опитваме да изберем препарат, който е по-малко опасен за човека", обясни Петрова, тъй като хлорохинът има странични ефекти - натрупва се в черния дроб и се метаболизира трудно.
Лечението на коронавирус с лекарства за други болести е на експериментален етап, смята тя, но се тестват няколко вида медикаменти. Засега, обаче, няма специфично лечение. Все по-голям интерес за науката се оказват и придружаващите заболявания.
Моля, подкрепете ни.