Двамата разговаряха с представителя на ХАМАС Халил ал-Хая в Египет, а след това се срещнаха и с израелския премиер Бенямин Нетаняху. Къшнър определи разговорите и с двете страни като „добри“ и заяви, че се надява в следващите 60 до 90 дни да започне частичното разоръжаване на групировката и запълването на тунелите в Газа.
Основната пречка пред напредъка остава разминаването между исканията на ХАМАС за изтегляне на израелските сили и настояването на Израел палестинската организация първо да бъде напълно разоръжена.
От ХАМАС настояват Израел първо да изпълни ангажиментите си по споразумението за прекратяване на огъня. Тел Авив, от своя страна, твърди, че изтеглянето на войските може да започне едва след пълното разоръжаване на палестинската организация.
Според израелски официални представители няколкочасовата среща между Къшнър и Нетаняху не е довела до промяна в позицията на Израел. Нетаняху е потвърдил, че израелските сили няма да се оттеглят от настоящите си позиции и ще продължат военните операции при необходимост. Той е подчертал и че Израел ще продължи да преследва хората, свързани с атаката от 7 октомври 2023 г.
Въпреки липсата на напредък по основния спор, кабинетът на Нетаняху определи разговорите като „задълбочени и конструктивни“.
По време на срещите е било договорено създаването на две съвместни работни групи. Едната ще се занимава с демилитаризацията, а другата – с гражданските проблеми в Газа, включително достъпа до чиста вода, канализацията и здравеопазването.
Основният инструмент на Вашингтон остава 15-точковата пътна карта, публикувана от Съвета за мир през юли. Планът предвижда прекратяване на военните действия, прехвърляне на гражданското управление към нова технократска палестинска администрация и постепенно изтегляне на израелските сили.
Документът допуска запазването на определени лични оръжия в съответствие с палестинското законодателство. Израел обаче настоява за пълно унищожаване на военната инфраструктура на ХАМАС, преди да започне мащабното възстановяване на Газа.
Междувременно натискът върху САЩ и Съвета за мир от страна на регионалните посредници се засилва. Саудитска Арабия, ОАЕ, Йордания, Пакистан и Индонезия призоваха за незабавни действия, за да бъде предотвратен окончателният срив на споразумението за прекратяване на огъня.