Бягство от Путин: Разказите на руски дезертьори от фронта срещу Украйна

Хиляди руски войници са избягали от армията на Путин, рискувайки затвор, преследване и дори смърт. Някои, като Николай, решават да дезертират след като са изпратени на фронта в Украйна като наказание. Sky News разговаря със седем дезертьори и проследява как антивоенната мрежа „Идите лесом“ им помага да избягат от войната — и от Русия.
След като получил повиквателната си, Игор също бил изпратен на фронта. Макар първоначално да бил на логистична длъжност, скоро го преместили в бойна зона.
„Беше психически непоносимо. Треперех от експлозиите,“ разказва той.
„Ужасен бях, че Русия нападна Украйна. Постоянно търсех начин да се измъкна“.
Докато слушал украинско радио, чул обява, която призовавала руски войници да избягат. Така открил организацията „Идите лесом“.
Как действа „Идите лесом“?
Създадена през септември 2022 г. от активиста Григорий Свердлин, организацията има за цел да извежда руски войници „по един по един“ от армията на Путин. Името ѝ означава „Върви през гората“ или разговорно — „махай се“. Посланието е ясно — към Кремъл.
Групата помага на войници да избегнат набора, да дезертират или да се предадат на украинските сили. По данни на организацията, тя е подпомогнала почти 2 000 руски войници да избягат.
С щаб в началото в Тбилиси, а сега в Барселона, групата има 8 постоянни членове и над 150 доброволци, които общуват със солдати чрез Telegram.
Всеки случай е различен — зависи от местонахождение, документи и целева страна. Бегълците получават точни инструкции за влакове, самолети, как да избягват проверки и как да не се набиват на очи.
Бягството на Дмитрий
Първото му съобщение до „Идите лесом“ било кратко: „Добро утро, можете ли да ми помогнете?“.
След потвърждаване на самоличността му започнало планиране. През пролетта на 2024 г. взел еднодневен отпуск и разполагал с 14 часа — за да вземе паспорта си, чуждестранна валута и да напусне страната.
Наел хотел, купил цивилни дрехи и избегнал натоварени улици. Когато мост до жп гара се срутил, бързо взел такси до летището и излетял от Русия.
„Беше някакво предателство,“ казва той.
Бягството на Игор
Игор планирал бягството си по време на отпуск. Купувал билети в брой в последния момент, за да не бъде проследен. Опаковал всичко в една чанта.
Най-страшните моменти били при преминаването на граници: „Страхувах се, че ще натиснат един бутон и ще ме арестуват“.
Усетил, че е свободен едва когато излязъл безопасно от Русия.
Произход и работа на организацията
Преди войната Свердлин ръководел благотворителна организация за бездомни в Санкт Петербург. След инвазията, поради публичната му антивоенна позиция, бил принуден да напусне Русия и изминал хиляди километри до Грузия, където основал „Идите лесом“.
Когато отношенията между Тбилиси и Москва се затоплили, организацията се преместила в Барселона. Там основният екип се среща редовно — за координация, планиране и набиране на средства.
От началото на войната насам, „Идите лесом“ твърди, че е помогнала на над 48 000 души — не само с бягство, но и с психологическа и финансова помощ.
В Русия дезертьорството се наказва с до 15 години затвор. В последните години Кремъл засили наказанията за отказ от мобилизация.
Много руснаци нямат международни паспорти, а бягството често е възможно само към държави като Армения и Казахстан. Доброволци на „Идите лесом“ в Русия поемат огромен риск, за да помагат при преминаване на граници.
Моля, подкрепете ни.





