Бивш енергиен министър: В лицето на КЕВР политиците виждат орган, който подпира техните притеснения да не се сбъднат
Във връзка с разкритията на Антикорупционния фонд, които показват политически назначения в "Булгартрансгаз", той посочи следното:
"Истината е, че в сектора на определени позиции има доста през годините политически назначения. Това особено лесно се усеща от човек като мен, който е бил министър. Това се усеща, когато се опитвате да съживите министерството - то да стане най-сетне производител на политики. Моето лично мнение е, че политически назначения са по-скоро в посока на послушание. Идеята е да се създадат определени "екипи", за да може да се поддържа една или друга политика", аргументира се Радев.
Запитан как може да оцелее българската енергетика, специалистът каза: "Нещата изобщо не са чак толкова необратими. Докато бях министър, ние с моя екип заложихме на връщане на работата в самото министерство. Много пъти съм подчертавал, че министърът на енергетиката е един член на екип и това, върху което трябва да се фокусира той, е правенето на политиките и даването на картбланш на енергийните дъщерни дружества да реализират тези политики с едни разумни и рационални инвестиционни програми. В крайна сметка ние започнахме ремонта на ПАВЕЦ "Чаира". През 2024 г. ние имаме действащ хидроагрегат".
На въпрос защо се стигна до увеличението на цените на тока за битовите потребители, Радев отбеляза:
"Реално увеличението трябваше да е и по-голямо. Ние се стараем, разбира се, да помагаме на потребителите с по-скромни финансови възможности, като търсим резервите. Сред резервите е една част от квотата на АЕЦ "Козлодуй". Съмнително е, че регулираният пазар е нараснал с над 900 хил. мегаватчаса на годишна база. По-скоро истината е на половината. Забележете, тези 527 000 мегаватчаса бяха вече подписани от министър Малинов като увеличение на квотата на ТЕЦ "Марица-Изток 2", допълни експертът.
Моля, подкрепете ни.