Експертът по икономика на здравеопазването Аркади Шарков отбеляза в ефира на NOVA NEWS, че 20-30% от медицинските изделия се покриват от Касата. "Трябва да бъдем готови в следващите години да затегнем коланите в здравеопазването за сметка на повишаване на разходите в отбраната", посочи той.

 

Бившият здравен министър д-р Мими Виткова на свой ред отбеляза, че над 9 млрд. лева публични средства за здравеопазване на са никак малко в условията на рестриктивен бюджет. "Въпросът е как ще се контролира тяхното изразходване, от това зависи ефективността им", сподели тя.

 

Виткова алармира, че онкологичната помощ е в тежка деструкция в цялата страна. "Всеки се упражнява някъде да оперира, а се изисква комплексен подход - да се начертае ясен път, по който онкоболните да вървят. Това е държавна политика", категорична е тя.


Боряна Ботева от Сдружението за развитие на българското здравеопазване пък изтъкна, че са отделени 5 млн. лева за биомаркерна диагностика - нещо, за което се води борба от години.

 

"Това е заложено да се плаща като медицински изделия, което ще доведе до сериозни проблеми. Диагностиката е изследване, а ако се приеме за изделие, ще трябва да се правят търгове - тоест ще отнеме време. Освен това ще се закупи един вид тестове, което ще доведе до неефективност. Ако този проблем не бъде решен, онкоболните ще доплащат повече", допълни експертът.