Бизнесът скочи срещу прокурорските правомощия в ГПК
Тази сутрин той разговаря с премиера Бойко Борисов, а след това продължи и със срещи с ръководствата на бизнес- и работодателските организации Васил Велев (Асоциация на индустриалния капитал в България), Божидар Данев (Българска Стопанска Камара) и Кирил Домусчиев (Конфедерация на работодателите и индустриалците в България).
Общо беше мнението, че важни промени в нормативната уредба не следва да се предприемат прибързано, а само след обществено обсъждане и внимателна оценка на въздействието. Българската стопанска камара (БСК) не подкрепя предвидените в ЗИД на ГПК предложения, предвиждащи допълнителни правомощия на прокуратурата в гражданския процес. Подобна законодателна промяна ще се отрази крайно негативно върху бизнес средата и инвестиционния климат. Налице е и противоречие с европейското законодателство и практика, заявяват от БСК.
Асоциацията на индустриалния капител в България (АИКБ) изразява безпокойството на бизнеса, че предлаганите промени, предвиждащи спирането на сделки, могат да доведат до нарушаване на бизнес средата, влошаване на инвестиционния климат и да ограничат, препятстват и застрашат сигурността на търговския оборот. Разбира се, АИКБ изразява своята готовност да дискутира законодателни решения, насочени към защитата на обществения интерес по отношение на мерките срещу финансирането на тероризма и срещу изпирането на пари.
На практика, прокуратурата и сега има възможност, осигурена от множество специални закони, да завежда и да участва в граждански и административни дела и може да ползва това свое право в съответните случаи, за да се намесва в защита на обществения интерес. От друга страна, предоставянето на обща (генерална) възможност на прокуратурата да встъпва в дела, като предявява неидентифициран по вид, предмет и правна характеристика иск, ще наруши принципите на правовата държава и на равенство на правните субекти пред закона.
Моля, подкрепете ни.