Близо ли сме до нова световна война – или тя вече е започнала?

Трета световна война вече е започнала
Анализаторът и съветник на британското правителство, Фиона Хил, заявява, че Трета световна война вече е в ход, макар че повечето все още не я осъзнават. Това разкритие подчертава ужасяващото осъзнаване, че глобалните институции и правни механизми, създадени след Втората световна война, не могат да контролират новия хаос. Възходът на националистическите и авторитарни режими, готови да жертват международните споразумения в името на лични интереси, е заплаха за глобалната стабилност.
Геополитическа флуктуация и неясен бъдещ курс
Дейвид Милибанд, бивш външен министър на Великобритания, подчертава, че ние преживяваме една от най-значимите геополитически трансформации от края на Студената война насам. По неговите думи, макар светът да преминава през моменти на политически преход, този процес е особено значителен, тъй като няма яснота какво ще последва след разпадането на американската хегемония. САЩ, които дълго време бяха основната опора на глобалната система, вече не изглеждат стабилен стълб.
Американската политика под Тръмп: разпад на съюзите
Тръмпова Америка се оказа източник на разриви в съществуващите съюзи. Антъни Блинкен, изрази тревогата си, че разрушаването на доверие, което САЩ изградиха през последните 80 години, ще бъде трудно за възстановяване.
„Както казваше Джо Байдън, никога не е добра идея да се залага срещу Америка. Проблемът днес е, че вече не залагат на Америка“, заяви Блинкен.
Така САЩ вече не могат да разчитат на подкрепата на глобалните си партньори, които започват да търсят начини да действат без тях.
Израел, Газа и международното бездействие
Тази геополитическа неувереност се проявява и в конфликта в Газа, където Израел не само нарушава международни разпореждания, но и активно прилага военни действия в различни региони, търсейки сигурност. Докато блокадата върху хуманитарната помощ продължава, международната общност, включително Европейския съюз, не успява да предприеме координирани действия. „Това е абсолютен позор“, заяви белгийският външен министър Максиме Прево, подчертавайки не само хуманитарната криза, но и заплахата за международното право.
Без американска намеса: Какво се случва в Кашмир?
В Кашмир, регион с два ядрени въоръжени съперника – Индия и Пакистан, отсъствието на американска намеса е очевидно. Докато в миналото САЩ играеха ключова роля в предотвратяването на ядрена ескалация, този път липсата на активна дипломация предизвиква сериозно безпокойство. Позицията на САЩ изглежда непоследователна и все по-неясна, особено в контекста на сложността на конфликта и задълбочаващите се напрежения.
Война в Украйна: Структурни елементи на световната война
Конфликтът в Украйна обединява глобалните противоречия. Русия, подкрепяна от свои съюзници като Китай, Иран и Северна Корея, води война, която вече не се води само на територията на Украйна, а обхваща значителни геополитически и икономически интереси на множество държави. Според Хил, тези конфликти са „системни промени с много участващи държави“, което означава, че те надхвърлят локалната значимост и може да доведат до глобални последствия.
Европейският отговор на новата реалност
Докато САЩ демонстрират непостоянство, Европа започва да се подготвя за нови предизвикателства. Германия, Великобритания и Франция усилват плановете за съвместни военни действия в отговор на руската агресия, както и за укрепване на европейската сигурност без да разчитат на американската подкрепа. Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер подчертава важността на подготовката за война, като признава, че „Русията вече е разрушила европейския ред за сигурност“. Европа трябва да реши как да реагира на тези нови реалности и да бъде готова да защитава своите ценности и интереси.
Към нова геополитическа ера
Докато светът става свидетел на тези глобални напрежения, ясно е, че старият световен ред вече не е ефективен. Разпадането на Pax Americana, повишената изолация на САЩ, глобализацията на конфликтите и отсъствието на лидерство от страна на САЩ поставят международната общност пред сериозни въпроси. Европа, все повече осъзнавайки необходимостта от автономия, трябва да реши какво идва след този критичен момент в световната история.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.





