Bloomberg: В Катар се провеждат тайни украинско-руски мирни преговори
Джонсън съобщи, че републиканецът Рик Кроуфорд (R-AR) ще поеме поста, който контролира всички американски разузнавателни агенции и дейности, заменяйки републиканеца Майк Търнър (R-OH), който като цяло беше смятан за ключов републикански поддръжник на Украйна, пише Kyiv Post.
Миналата година Кроуфорд гласува против двупартийния законопроект на Камарата на представителите, който в крайна сметка осигури военна помощ на Киев в размер на 61 млрд. долара. 14-годишният член на Конгреса е тясно свързан с дясната група „Америка на първо място“ на аклитите на Доналд Тръмп в Камарата на представителите, които по-рано този месец заплашиха да отстранят Джонсън от поста му на говорител.
Джонсън отрича новото назначение да има нещо общо с президентската инагурация на Тръмп следващата седмица или с натиска от страна на неговите яростно верни последователи на Капитолийския хълм. Председателят на Камарата на представителите има изключителната власт да назначава ръководителите на Комисията по разузнаване и членовете на мнозинството от партията в този панел.
„Това не е решение на президента Тръмп. Това е решение на Камарата на представителите“, каза Джонсън. „Това не е никакво пренебрежение към нашия напускащ председател. Той свърши чудесна работа... Разузнавателната общност и всичко, свързано с комисията, се нуждае от ново начало. И точно това е целта на това решение. Нищо друго.“
Въпреки че планирането на инвестициите в Украйна се оказва трудно, плановете на Европейска банка за възстановяване и развитие за следващата година са стабилни, става ясно от интервю на представител на банката, дадено от Bloomberg.
Коментирайки мандата на Търнър, Джонсън заяви: „Той ръководеше добре комисията в един много труден период от историята на нашата страна и беше напълно отдаден на задачата... Той е високо ценен член на нашата конференция и ние очакваме с нетърпение по-нататъшния му принос за запазване на сигурността на Америка и разширяване на глобалната ни сигурност, включително на важната му позиция като председател на делегацията на САЩ в Парламентарната асамблея на НАТО.“
Bloomberg съобщава, че в Катар се провеждат тайни украинско-руски мирни преговори
В четвъртък Bloomberg News съобщи, че страните от Украйна и Русия водят преговори в Катар, като Русия поставя искания като намаляване на украинското сътрудничество с НАТО и намаляване на числеността на въоръжените си сили.
Позовавайки се на „хора, запознати с преговорите“, финансовата медия пише, че Москва настоява Украйна да стане неутрална държава, а ако Киев продължи да получава оръжия от Запада, тези оръжия да не могат да бъдат използвани на руска територия.
Bloomberg отбеляза, че самооценката на Русия за преговорната позиция се е засилила, след като през 2024 г. тя пое контрола над повече украинска територия. По-рано, пишат авторите, Кремъл е бил готов да приеме присъединването на Украйна към НАТО, но след това е преценил, че вече не е необходимо да прави тази отстъпка.
Според руския олигарх Константин Малофеев Кремъл е склонен да сложи край на инвазията, ако Киев незабавно намали числеността на армията си до размер на сили, способни само да защитават територията си и да не предприемат инвазии в Русия.
Други въпроси, за които се съобщава, че са били обсъдени в Катар, са били охраната на ядрените съоръжения в двете страни, разширената размяна на затворници и отвличането на украински деца и депортирането им в Русия.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отказа да коментира доклада на пресконференция.
Според доклад на Bloomberg от сряда Русия планира да изиска от Украйна драстично да намали военните си връзки с НАТО при евентуални преговори с бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп.
В доклада, който се позовава на източници, запознати с подготовката на Москва, се казва, че Кремъл ще поиска Украйна да стане неутрална държава с ограничена армия.
Съобщава се, че позицията на Москва позволява на отделни членове на НАТО да предоставят оръжия на Украйна чрез двустранни споразумения, но с ограничения за използването им.
Източниците посочват, че Русия настоява оръжията, доставени по силата на такива споразумения, да не се използват срещу руските сили или за възвръщане на украинска територия, която в момента е под контрола на Москва.
В доклада също така се подчертава, че условията на Русия за преговори включват запазване на контрола върху близо 20% от украинската територия, завзета от началото на войната, както и запазване на контрола върху Крим, който беше анексиран през 2014 г. Съобщава се, че Москва е отворена за дискусии, включващи „размяна на някои територии“.
Миналия петък Тръмп разкри, че се подготвя среща с руския президент Владимир Путин. Но говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви в понеделник, че не е имало съществена подготовка за такива разговори.
Нидерландия разкрива допълнителни 27 млн. евро за енергийна сигурност, докато Италия обявява 11-и пакет от помощи
По време на посещението си в Киев в четвъртък нидерландският министър на външните работи Каспар Велдкамп представи на Украйна пакет от помощи в размер на 27 млн. евро за ремонт и укрепване на енергийната мрежа на страната, опустошена от руските атаки.
Жестът бе направен по същото време, когато Италия обяви предстоящия си 11-и пакет от помощи за украинската отбрана, което съвпадна със срещата между президента Володимир Зеленски и италианския министър на отбраната Гуидо Кросето.
През декември посланикът на Нидерландия в Украйна съобщи, че Хага вече е заделила 3,8 млрд. евро за пакети от помощи за Украйна и планира да отпусне още 6 млрд. евро. Последният транш от средства е предназначен за ремонт на енергийни съоръжения и увеличаване на производството на енергия, а 7 млн. евро са заделени за несмъртоносна помощ за въоръжените сили на Украйна (ВСУ), включително за гориво и медицински консумативи.
По време на срещите си със Зеленски и министъра на външните работи Андрий Сибиха нидерландският министър подчерта, че страната му се ангажира с прокарването на нови санкции на ЕС срещу Русия.
Едновременно с одобряването на бюджетните кредити от страна на Нидерландия през декември администрацията на италианския министър-председател Джорджия Мелони издаде указ, с който гарантира военна подкрепа за Киев до 2025 г.
В четвъртък Италия обеща най-новия си пакет, но съдържанието му не беше подробно описано. В миналото Рим е изпращал крилати ракети Storm Shadow с обсег на действие 300 км и системи за противовъздушна отбрана SAMP/T, предназначени за прехващане на балистични ракети.
„Ключовата актуализация е, че следващият пакет военна помощ на Италия е на път към Украйна. Това модерно въоръжение ще даде възможност на нашите сили да нанасят решителни удари срещу врага“, заяви министърът на отбраната Рустем Умеров, който също се срещна с Кросето.
Зеленски и Кросето обсъдиха и Конференцията за възстановяване на Украйна, която ще се проведе на 10 и 11 юли в Рим.
Моля, подкрепете ни.